İbn Battûta'ya göre Delhi Türk Sultanlığı'nda sosyo-kültürel ve ekonomik hayat
According to Ibn Battûta socio-culturel and economical life in Delhi Turkish Sultanete's
  1. Tez No: 257992
  2. Yazar: AYTEN AVCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKERİM ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
1206'da kurulan Delhi Türk Sultanlığı 1526 yılına kadar varlığını sürdürmüş olduğu bölgede Gazneliler, Selçuklular ve Gurlular devletlerinin hemen her yönüyle devamı olmuştur. Sultanlığın idari yapısı ve devlet teşkilatı adı geçen devletlerin ve diğer Ortaçağ Türk- İslam devletlerinin teşkilatlarına dayanmaktadır. Delhi Sultanları sosyal ve kültürel hayat açısından da Türk- İslam kültürünün Hindistan'da yayılarak yaşamasını sağlamışlardır.Ortaçağın en meşhur Müslüman seyyahı olan ve 1333'te Delhi'ye gelen İbn Battûta Seyahatnâmesi'nde Delhi Türk Sultanlığı'nın sosyo-kültürel ve ekonomik hayatı hakkında çok değerli bilgiler vermiştir.
Özet (Çeviri)
Delhi Turkish Sultanate, established by Turks in 1206 has existed until 1526, being the successor and the continuation of Ghaznelids, Seljuckids and Gûrîs in the region in every aspect. The administration structure and the state organization of the Sultanate are based upon the state organizations of the above-mentioned states and the other Medieval Turkish- Islamic states. The Sultans of Delhi have contributed to spread the Turkish-Islamic culture in India in the socio-cultural aspects as well.Ibn Battûta, the Middle Age?s the most famous Muslim voyager the one who arrived at Delhi in 1333 has given information about Delhi Turkish Sultanate?s socio- culturel and economical life in the book of Travels.