Mekansal ritüeller, iktidar ilişkileri
Spatial rituals and power relationships
- Tez No: 257993
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDOĞAN RİGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
- Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma Osmanlı Devleti Harem Teşkilatlanması ve HaremTeşkilatlanması'ndaki iktidar ilişkilerini içeren bir literatür taramasıdır. ?Haremsadece erkeğin hizmetine adanmış, salt erkek egemenliğine ait kadınların işlevsizolduğu bir kurum mudur?? sorusundan hareket ile toplumsal cinsiyet söylemindekadın ve erkek kimliklerinin yapılandırılmasına değinmektedir. Ve buna bağlı olarakOsmanlı Devletinde kurumsal olarak Haremin tanımının, harem'in mekânsaltarifinin, kurumsal temellerinin ve Harem Kadınlarının Osmanlı Devleti Haremyapılanmasına özgü iktidar ilişkilerinin incelemesidir. Harem Kadınlarınıniktidarlarını, Osmanlı'ya özgü törenlerde ritüelleşmiş davranışlarında ve saray içigiyim kuşamlarında göstergeler ile nasıl ifade ettikleri hakkında gösterge bilimselçözümlemenin temel ilkelerini kullanarak bilgi vermektedir.
Özet (Çeviri)
This study is a literature study, including construction of Ottomon EmpireHarem and political power in Ottoman Empire Harem. Starting with the question;? Is Harem an institution in which women are nonfunctional, dedicated to man andis it ruled by political power of men??, this study mentions about the men andwomen identities according to Gender Discourse and up to this, study is adecomposition of women?s political power which is special to Ottomon EmpireHarem, institutional structure of Harem, description of spatial buildings of Haremand definition of Harem as a institutional structure. By using semiology, it givesinformation about, how Harem Women express their own political power in ritualswhich is special to Ottoman Empire and in palace clothing with signs.