Tekirdağ ve Çorlu'nun iklim özellikleri bakımından karşılaştırılması
Climate characteristics comparison in terms of Tekirdag and Çorlu
  1. Tez No: 257994
  2. Yazar: BEHÇET DAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
?klimin doğal ortam ve insan üzerinde birçok etkisi vardır. Bu nedenle bir sahanın ikliminin bilinmesi çok önemlidir. ?Tekirdağ ve Çorlunun iklim Özellikleri Bakımından Kar?ıla?tırılması? adını ta?ıyan çalı?mada önce her iki meteoroloji istasyonunun iklim özellikleri ortaya konulmu?tur. Bu amaçla söz konusu iki istasyona ait iklim verileri, DM? Genel Müdürlüğünden elde edilmi? ve bu verilerin analizi yapılmı?tır. Bu analizler sırasında çe?itli formüllerden de (Köppen, De Martonne, Thornthwaite, Erinç ve Rubinstein gibi) yararlanılmı?tır. Elde edilen sonuçlar grafikler ve tablolar halinde sunulmuştur. Çalı?mada Tekirdağ ve Çorlu meteoroloji istasyonun iklim özellikleri kar?ıla?tırılmı? ve her iki istasyonun iklim tipleri de belirlenmi?tir.?ncelenen iki meteoroloji istasyonunun iklim sınıflandırmalarına göre belirlenen iklim tipleri benzerdir. Tekirdağ ve Çorlu Thornthwaite iklim tiplerinden ?kurak ve az nemli, mezotermal, kı? mevsiminde çok kuvvetli su fazlası olan ve denizel ko?ullara yakın bir iklim tipine girmektedir. Erinç Yağı? Etkinlik ?ndis formulüne göre ise, Tekirdağ ve Çorlu yarı nemli bir alandır ve bitki örtüsü de kuru ormanlardır. Ancak iklim elemanlarının detaylı incelenmesi, Tekirdağ ve Çorlunun özellikle sıcaklık, basınç, rüzgâr, nispi nem ve yağı? özellikleri bakımından dikkat çekici farklılıklara sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Climate has many effects on both environment and human. Therefore it is important to know about the climate of a certain area. The study is called ?The comparison between Tekirdağ and Çorlu with respect to climatic characteristics?. Tekirdağ and Çorlu are located in the NW part of Turkey. Tekirdağ is at sea level whereas Çorlu is 186 meters above sea level.The properties of climate have been researched and compared. To achieve this, meteorological data of Tekirdağ and Çorlu have been analyzed using various methods such as Rubinstein, Köppen, De Martonne, Thornthwaite and Erinç. Results have been recorded in graphs and tables. The climate type of these two stations is determined.Tekirdağ and Çorlu are dry and less humid, mesothermal, with excess water in winter and affected from sea according to Thorntwaite. According to the precipitation effectiveness categories by Erinç, Tekirdağ and Çorlu are sub-humid and the vegetation is dry forest.