Depo tasarımı ve yerleşimi
Warehouse desing and layout
  1. Tez No: 257995
  2. Yazar: CEM EVİNSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM AKÇAY KASAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Geçmişte Depo kavramı, Üretim İşletmelerinin malzeme girişi veya nihai ürünün stoklandığı alanlar olarak anılırken; ?Tedarik Zinciri Yönetimi?, ?Lojistik Yönetimi? gibi günümüz endüstri dünyasında süreç verimliliğine yönelik olarak doğan kavramların içinde anılmaya başlanmıştır. Tüm bu süreç içinde ele alınması gereken diğer bir önemli konu da yapılan geliştirmelerin depo verimliliğine olan etkisidir. Doğru bir şekilde tasalanan depolar ve uygulanan depo yönetimi stratejileri toplam maliyeti düşürmek için rakiplere karşı önemli bir silah ve tedarik zincirinin içinde verimliliği arttırıcı önemli bir faktör olur.Arçelik A.Ş. Çayırova Deposu'nda SAP Depo Yönetim Programı kurulumu öncesi yapılan depo tasarımı ve yerleşimi üzerine bir uygulama yapılmıştır. Bu uygulamada deponun mevcut durumu Sistem Analizi yaklaşımı ile incelenmiş ve problem tanımlanmıştır. Daha sonra bu probleme yönelik çözüm önerileri oluşturulmuş ve bu öneriler modellenmiştir. Modeller küçük örnek bir depoda uygulanmış ve performanslarına göre karşılaştırılmıştır. Modeller LINGO ve Microsoft Excel programları kullanılarak çözülmüştür. Sonuçlar yorumlanarak çalışmaya son verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the past the concept of Warehouse was taken into consideration the area of the stocked end products or the entrance of the materials, however the warehouse concept is remembered as the process efficiency in todays industrial world. The other important issue that have to be considered is the improvements that have effects on the warehouse. The correct designed warehouses and the correct applied warehouse managment strategies have a significance factor as a weapon against the competitors and an important factor to increase the efficiency in the supply chain management.The application of the warehouse design and warehouse lay-out which was made in Arçelik A.Ş. Çayırova Warehouse before of using the SAP Warehouse Management Program. On this appliciation the actual warehouse is investigated by the approach of system analysing and the problem is defined. Solutions are suggested and suggestions were modelled. The models are applicated in a small warehouse and the models were compared according to their performance. The models are solved by using LINGO and Microsoft Excel programs. It is completed by commenting the results.