Kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin marka algısına etkisi: Bir araştırma
Corporate social responsibility projects effects on brand perception: A research
- Tez No: 258000
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU ÜLGEN AYDINLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde rekabet sadece pazarda değil pazarın dışındaki sosyal aktiviteler, sponsorluklar vb. konularda da yaşanmaya başlamıştır. Pazara hakim olmakla birlikte sosyal çalışmalarla da öne çıkmak, işletmelerin son derece önemsedikleri bir konu haline gelmiştir. Kurumlar, varlıklarını korumak, karlarını arttırmak ve marka algılarını güçlendirebilmek amacıyla kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin içinde yer almaktadırlar. Bu çalışmanın temel amacı, kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin marka algısı ile ilişkisini ele almak, bir araştırmayla bu ilişkinin varlığını ve bu projelerin marka algısına etkisini sorgulamaktır.
Özet (Çeviri)
Today competititon is experienced not only in the market but also outside the market where things of non-business nature occurs such as social activities, sponsorships, sports etc. Besides dominating the market it is extremely important for the companies to come forward with social activities. Corporations take public action within corporate social projects to demonstrate the social responsibility in order to increase the profit and build stronger brand perception. The main objective of this study is to question the relationship between corporate social responsibility projects and brand perception, and discuss the existence of this relationship and the effects on brand perception with a research.