Sigortacılıkta risk yönetimi ve aşırı uç değer teorisi
Risk management in insurance and extreme value theory
- Tez No: 258002
- Danışmanlar: PROF. DR. NEYRAN ORHUNBİLGE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Çalışmada, ilk olarak risk yönetimi ve kurumsal risk yönetimi kavramları ana hatları ile ele alınmakta, sonrasında sigortacılık ve sigortacılıkta risk yönetimi hakkında genel bilgi verilmektedir. Devamında, risk değerlemesinde yaygın olarak kullanılan yöntemlerin temel esasları açıklanmakta, uygulama konusu olan Aşırı Uç Değer Teorisi (AUDT) ise ayrıntılı olarak incelenmektedir. Çalışmanın son bölümünde ise Türkiye'de sigortacılık sektöründe faaliyet gösteren büyük bir kurumun geçmiş kayıp verileri kullanılarak, AUDT'nin uygulanabilirliliği araştırılmaktadır. Literatürde AUDT ile ilgili olarak yapılan limitli sayıdaki araştırma ve tezlerin bankacılık ve sermaye piyasaları ile ilgili olduğu görülmüştür. Bu nedenle değişik bir uygulama alanı olan sigorta sektörü ele alınmıştır. Sigorta şirketlerinin yasal olarak sahip olunması gereken sermaye tutarının ötesinde bir sermaye gereksinimi olup olmadığı, potansiyel hasarların doğru şekilde tahmin edilmesi ile belirlenebilecektir. Çalışmanın sonuçları, AUDT yönteminin bu amaç doğrultusunda kullanılabilecek nitelikte olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
First of all, fundamentals of risk management and enterprise risk management are addressed following by the general discussion of insurance and insurance risk management concepts. The continuation of study, common risk assessment methodologies are introduced and detailed evaluation about the ?Extreme Value Theory? (EVT) application, which is the subject of this study, is given. In the last section of the study, applicability of EVT methodology in insurance field is examined thoroughly using the real historical non-life data of a big insurance company. It has been noticed in the literature review process that most of the academic studies focus EVT?s applications in the banking sector or the capital market. Therefore insurance industry is selected as the application field of this study. Whether the need of economic capital of an insurance company is greater than the amount it should legally have can be determined by figuring out the potential loss amounts accurately. The result of this study indicates that EVT can be utilized for this purpose.