Türk yönetimine geçildiğinde Ermenilerin siyasi durumu (1071-1243)
The political situation of Armenians under Turkish authority (1071- 1243)
  1. Tez No: 258037
  2. Yazar: İLHAN TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR ATALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu tez çalışmasında 1071- 1243 tarihleri arasındaki Türk- Ermeni münasebetleri üzerinde durulmuştur. Çalışmada Türklerin Anadolu'ya gelişleri ve Türk fütühâtının Anadolu'da başlaması ve bu sırada Ermenilerin siyasî ve sosyal durumları yansıtılmaya çalışılmıştır. Bu dönem tablosu yansıtılırken günümüz Ermeni tarihçilerin bu dönemle ilgili aleyhte iddialarına hem kendi kaynaklarından hem de Türk, Arap ve Fars kaynaklarından cevaplar verilmiş, iddiaların asılsız olduğu ispatlanmaya çalışılmıştır. Bu çalışma yapılırken yerli ve yabancı kaynaklar irdelenmiş ve objektif bir yaklaşımla sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. Neticede tarihlerinde önemli bir devlet kuramamış, çoğunlukla başka milletlerin hâkimiyeti altında yaşamış olan Ermenilerin Türk hâkimiyeti altındaki refah ve huzuru bu çalışmada ifade edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was focused on Turkish- Armenian relations between 1071- 1243. In this study, it has been tried to be reflected the arrival of Turks to Anatolia and beginning of Turkish Conquest in Anatolia and during this time the political and social situations of Armenians. While this time table is reflected, it has been tried to be proved that Armenian allegations are untruthful and adverse allegations of contemporary Armenian historians concerning that period were answered not only from Armenian sources, but also from Turkish, Arabic and Farsi sources. In this study, local and foreing sources are explicated and it has been tried to reach the result with an objective approach. In conclusion, in this study, it has been tried to state prosperity and comfort of Armenians under Turkish Authority who could not establish an outstanding state in their history and were under authority of other nations.