Küresel krizlerin Türkiye mermer sektörüne etkileri ve Afyon mermer sektüründe bir araştırma
Effects of global crises on marble sector of Turkey and a research in Afyon marble sector
  1. Tez No: 258063
  2. Yazar: NAİL DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ÖZKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Küreselleşme son zamanlarda sürekli olarak gündemde. Küresel hareketler ve olaylar bir çok şeyi hızlı şekilde etkilemektedir. Krizler artık bölgesel veya ülkesel olmaktan çıkıp küresel etkiye sahip hale gelip bütün dünyayı etkilemektedirler.Bu çalışma üç ana bölümden oluşturulmuştur. Birinci bölümde küreselleşme ve kriz kavramı ele alınmış ve bunların günümüzde ne ifade ettiği incelenmiştir. İkinci bölümde Türk Doğaltaş Sektörünün güncel durumu değerlendirilmiş ve küresel krizin Türk Doğaltaş Sektörüne Etkileri ele alınmıştır.Son bölümde Afyonkarahisar Doğaltaş sektörünün güncel durumu ve küresel krizden etkilenme durumu değerlendirilmiş ve krizden çıkış stratejileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Globalization constantly on the agenda recently. Global movements and events quickly affects a lot of things. Regional or national crisis now being made to come out with global influences are affecting the entire world.This study constituted of three main sections. In the first section the concept of globalization and the crisis was handled and what they expressed today that were examined. In the second part of the current status of Turkish natural stone sector has been evaluated and the global crisis in Turkey Effects of Natural Stone Industries has been taken.In the last part current situation of Afyon Marble Sector were anlyzed and also effects of global crises on Afyon Marble Sector and strategies in order to finish the effects of crises on marble sector of Afyon were anlyzed.