Büro yönetiminde sistem yaklaşımı ve büro sisteminin iyileştirilmesi
  1. Tez No: 25808
  2. Yazar: SERAP BENLİGİRAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET SEÇİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Hızlı değişen çevresel koşullar ve rekabet ortamı, işletmelerin ellerindeki tüm kaynakları etkin ve verimli kullanmaya zorlamaktadır. Bunu yaparken yöneticilerin aldıkları kararlar ve bu kararların kalitesi büyük önem taşır. Yöneticilerin bu işlevi yerine getirebilmeleri işletmenin iç ve dış çevresiyle ilgili bilgilerin akışı ile doğrudan ilgilidir. Bunları sağlayan ise, büyük ölçüde büro faaliyetleridir. İşletme sistemlerinde bilginin süreçlenmesi ve iletilmesi için temel olan büro faaliyetleri, işletmenin tümüne yayılan bir dizi ve birbiriyle ilgili faaliyetleri içerir. Bu faaliyetler planlanmalı, organize edilmeli, yöneltilmeli ve kontrol edilmelidir. Günümüzde büroların çağdaş, hızlı ve ekonomik olmaları büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle büro faaliyetlerine gereken önem verilerek büro sistemi dizayn edilmelidir. Daha sora sistem yaklaşımıyla büro sistemi analiz edilmeli ve gerekli iyileştirmeler yapılmalıdır. Bu işlemler sonucunda sağlanan fayda tüm işletme faaliyetlerini etkileyerek etkili yönetim için uygun ortamı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The environmental conditions changing rapidly and the competing medium constrain the business enterprises to consume all the sources which they have effectively and productively. While realizing this, the decisions which the managers make and the quality of this decisions are very important. Realizing the managers this i functions is concerned directly with the flow of information which is related with the enterprise's internal and external enviroment. The things whjch obtain these facts are mainly office activities. The office activities being the base to the transmission and the processing of information contain a set of and interrelated activities. These activities must be planned, organized, managed and controlled. Nowadays it is so important for the offices being modern, rapid and economic. For this reason, corsidering the necessary importance to the office activities, the office system must be designed. Afterwards, by the systematic approach the office system must be analyzed and the necessary treatments must be done. The benefit obtained as a result of these procedures will provide the appropriate medium for the effective management