29 Mart 2009 Yerel Seçim döneminde siyasal partilerin Eskişehir yerel gazetelerine verdikleri propaganda amaçlı ilanların betimsel ve göstergebilim yöntemiyle çözümlenmesi
The descriptive and semiotic analysis of political parties propagandistic advertisements published on Eskişehir?s local newspapers during the local elections on 29th March 2009
- Tez No: 258086
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYYAZ BODUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Demokrasilerde siyasal iletişim belirleyici bir etken haline gelmiştir. Siyasal iletişim geçmiş yıllara göre çok daha önemli bir boyut kazanmıştır. Türkiye'de siyasal iletişim süreci içerisinde artık bir görüntü, bir fotoğraf, bir slogan, gündemi belirler hale gelebilmektedir. Özellikle siyasetçi ile seçmen arasındaki iletişimde, propaganda amaçlı fotoğrafların ve sloganların önemini yadsıyamayız.29 Mart 2009 yerel seçimleri öncesinde de siyasi partiler propaganda ilanlarında fotoğrafı kullanarak seçmenleri ikna ve etkileme çabalarını sürdürmüşlerdir.Çalışmamızda da fotoğrafın kitleleri etkileme gücü açısından siyasi ilanlarda kullanımının önemi de vurgulanarak:Birinci bölümde; iletişim ve siyasal iletişim, ikinci bölümde; propaganda konusu literatür araştırması yapılarak çalışmanın teorik yapısı ortaya konulmaya, kavramlar tanımlanmaya çalışılmıştır.Çalışmanın üçüncü bölümünde ise; 29 Mart 2009 yerel seçimine katılan dört siyasi partinin yerel seçimler öncesi dönemde (01-28 Mart) siyasal propaganda amaçlı; Eskişehir yerel gazetelerinde, kullandıkları görsel ve yazılı ilanlar betimsel ve göstergebilimsel yöntemle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In democracies, political communication has become essential agent. In comparison with the past years, in has gained much mor important dimensions. At present times, the political agenda of Turkey can be determined by a visual image, a photo, or a slogan used in the political communication processes. Especially, we cannat eny the importance and effect of photos and slogans on the communication in between politician and voter.Before March 29 2009 national elections, the political parties continued to use photos in their propaganda advertisements in order to persuade and influence their voter.In the first chapter, the topics of communication and mass communication, political communication have been studied. In the second chapter, under the title of Propaganda, propaganda terms, political parties in political communication atmosphere and elections are examined, consequently the importance of 29 March 2009 election is expressed.In the third chapter, the visual and printed advertisements of four political parties appeared on newspapers in Eskisehir (in the period of 01 -28 March) have been examined with a perspective of semiotics and descriptive method.