Türkiye ve dünya'da organik tarımın ekonomik boyutu: Organik tarımın Adana ili ekonomisindeki yeri
Master thesis abstract dimension of organic agriculture in Turkey and the world: Organic agriculture in Adana economy
- Tez No: 258087
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT AÇMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Gıda, su ve hava gibi insan yaşamının en önemli unsurlarından biridir. Giderek artan nüfusun bu büyük ihtiyacını karşılamak için sürekli bir çalışma faaliyeti yürütülmektedir. Bu da kendi içerisinde bazı sorun ve uygulama hatalarını da beraberinde getirmiştir. Organik tarım işte bu noktada ortaya çıkmış ve ekolojik olana yönelişi sağlamıştır. Çünkü konvansiyonel tarımda üretimi artırmak için uygulanan hormon vb. durumlar insan yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Organik tarımla birlikte doğal olana yönelinmiş ve yaşamımızdaki olumsuzluklar önlenmeye çalışılmıştır.Bu kapsamda başta Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO olmak üzere çeşitli uluslar arası kuruluşlar insan hayatına zararı olmayan doğal ürünlere destek vermektedirler.Bu konuda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de çeşitli çalışmalar yürütülmektedir. 5262 sayılı Organik Tarım Kanunu, Türkiye'de organik tarım faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinde bir çerçeve oluşturmaktadır. Konunun birince maddesi organik tarımın amacını ortaya koymaktadır:?Tüketiciye güvenilir, kaliteli ürünler sunmak üzere organik ürün ve girdilerin üretiminin geliştirilmesini sağlamak için gerekli tedbirlerin alınmasına ilişkin usul ve esaslar belirtilmektedir.? Denilmektedir. Türkiye'de organik tarım faaliyetleri bu kanun çerçevesinde yönlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Food is one of the most important element of human life, such as water and air. To meet the growing needs of the population, a great activity for the ongoing work is being carried out. This raises some problems and application errors in itself. Organic agriculture has emerged at this point and provided orientation until ecologically. Hormones, etc. applied to increase production in conventional agriculture adversely affect human life. Organic agriculture has been addressed with the vendor naturally and has tried to prevent negatives in our lives.In this context, various international organizations particularly the United Nations Food and Agriculture Organization FAO gives support to the natural products that are not harmful to human life.In this regard various studies are being carried out in Turkey as all over the world. Organic Agriculture Act No. 5262 in Turkey constitutes a framework for the realization of organic agriculture. Subject of an article reveals the aim of organic farming.It is said that ?to ensure the development of the production of organic products and input in order to offer reliable and quality products to consumer, procedures and fundamental principles as necessary measures to be taken are defined?. Organic agriculture is directed within the framework of these laws in Turkey.