Türkiye'de doğalgaz kullanımı ve İstanbul ilinde doğalgaz kullanıcılarının İĞDAŞ ile ilgili memnuniyetlerinin incelenmesi
Natural gas usage in Turkey and analysis of natural gas users? satisfaction concerning İĞDAŞ in İstanbul city
- Tez No: 258088
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAMIK KEMAL ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Doğalgaz günümüzde en çok kullanılan enerji kaynaklarından biridir. Evlerde, işyerlerinde ve sanayi kuruluşlarında farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Kullanımı kolay olması, temiz ve doğayı kirletmeyen bir özelliğinin olması gibi sebeplerle dünya ülkelerinde katı yakıtların yerini almıştır. Ülkemizde de hızla gelişen, hava kirliliğinin önlenmesi için doğalgaz uygulamasına geçilmiştir. Yurtdışından büyük oranda ithal edilen ve Türkiye'nin farklı illerine dağıtımı yapılan doğalgazın katı yakıtlar yerine kullanılmasıyla hava kirliliğinin büyük oranda önüne geçilmiştir.Türkiye nüfusunun büyük bir çoğunluğu İstanbul ilinde yaşamaktadır. İstanbul ilinde, ısınma ve diğer sanayi ihtiyaçları için doğalgaz kullanımına Türkiye'nin öncü doğalgaz kuruluşu İGDAŞ ile geçilmiştir. İstanbul ilinde doğalgaz kullanıcılarının İGDAŞ ile ilgili memnuniyetlerinin araştırılması, araştırmamızın amacını oluşturmaktadır. Araştırma, tesadüfî örnekleme yöntemiyle seçilen 400 doğalgaz kullanıcısı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında anket yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca araştırmada, lojistik regresyon analizi kullanılarak doğalgaz kullanıcılarının İGDAŞ ile ilgili memnuniyetleri üzerinde bağımsız değişkenlerin etkilerinin sonuçları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Natural gas is getting more and more common everyday. Natural gas has many uses, residentially, commercially, and industrially. It is one of the cleanest, safest, and most useful of all energy sources. Nowadays it is using instead of coal. As a result the usage of natural gas is increasing in Turkey. Natural gas produces far lower amounts of air pollution, it prevents effects of other fossil fuels. Natural gas Which is imported from other countries, is distributed to different cities of Turkey. Therefore air pollution is decreased using natural gas instead of coal.A large majority of Turkey?s population is living in Istanbul City. In Istanbul, natural gas usage for heating and other industrial requirements was initiated by Turkey?s leading natural gas institution, İGDAŞ. The analysis of natural gas users? satisfaction concerning İGDAŞ in Istanbul City constitutes the objective of our research. The research has been conducted by 400 natural gas users, selected by random sampling. The questionnaire method has been used for data collection. Moreover, the logistic regression analysis has been used for the research to identify the consequences of the effects of independent variables on natural gas users? satisfaction concerning İGDAŞ.