Çağdaş tiyatroda seyircinin oyuna doğrudan katılımı
Direct involvement of audience in a contemporary theatre play
  1. Tez No: 258130
  2. Yazar: HUDAİ FATİH SEVDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SEKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tiyatro sanatı, Antik Yunan'dan günümüze kadar süren yaklaşık 30 asırlık tarihinde hep arayış içerisindeydi. Bunun sebebi belki de tiyatro sanatının popüler bir sanat olmasında gizlidir. Tiyatro sanatı, arayışını kendine dönerek yapmış, kendi içinde sorgulamalar yaparak gelecekteki yolunu bulmaya çalışmıştır. Çağdaş tiyatro uygulamacıları bu arayışı en kapsamlı ve tutarlı sürdüren tiyatro insanları olarak tarihte yerini almıştır. Çağdaş tiyatro uygulamacıları özellikle seyirci - oyuncu ilişkisi üzerinde denemeler yapmıştır. Bu ilişkiyi araştırırken tiyatronun kaynağına inen yolculuklar yapmışlardır.Bu çalışma tiyatronun kaynağına inen, seyirci - oyuncu ilişkisini araştıran ve seyircinin oyuna doğrudan katılımını sağlamaya çalışan çağdaş tiyatro uygulayıcılarının arayışlarının saptanması üzerine kurulmuştur. Bu çalışmada çağdaş tiyatroda oyun-seyirci ve seyirci-oyuncu ilişkisi üzerinde çalışmalar yapan üç yönetmen irdelenecektir. Bu yönetmenler, Peter Brook, Jerzy Grotowski ve Augusto Boal dir. Çalışmanın genel yapısını, bu yönetmenlerin, seyircinin doğrudan katılımına yönelik uygulamaları belirleyecektir.
Özet (Çeviri)
The art of theater has been in long pursuit since age of Ancient Greece to the present day, nearly 30 centuries. One of the reason of this research can be hidden in the popularity of theatre arts. The arts of theatre has been tried to find its future path by the quest for self-return and making queries in itself. Contemporary theater practitioners such as playwright, actor/actress have taken place in the history of theatre by maintained this research most comprehensively and consistently. The contemporary theater practitioners has made experiments particularly for the relationship between actors and audience. They went to deeply long journey to the source of theatre arts as they did this research.This study is build on the contemporary theatre parctitioners' quests in order to determine source of theatre, the relationship between actors and audinence, moreover, trying audince are to be involved in directly to the play. Three theatre director Peter Brook, Jerzy Grotowski and Augusto Boal who were studying and researching on the relationship between play-audience, actors-audience will be discussed in this thesis. Overall structure of the work will be determined by applications of these directors for the direct participation of the audience in theatre.