Müziğin resim sanatında tarihsel süreci 20.yy sanatına etkisi ve yansıması
The historical process of music throughout the development of the painting and the effect and reflection of it on the art of 20th century
  1. Tez No: 258129
  2. Yazar: EMİN GÜLÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. RIDVAN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sanat tarihinin başlangıcı, insanlık tarihinin başlangıcına kadar uzanmaktadır.Müzik, şiir ve resim, farklı elemanlara sahip olmalarına rağmen, onları ortak kılanbağlara da sahiptir. İnsanoğlu belki de `iz' bıraktığını görebildiğinden bu yana , birbaşka anlatımla; fiziki varlığının izini gördüğünden itibaren, duyduğunu, sezdiğini ifadeetme yollarını aramıştır. İnsanoğlu ilk izi kalıcı kılmak, daha sonra görünmeyenvarlığını görünür `iz'e dönüştürmek ve bunu tekrar kendine, kendisi için olmasıgerekene mal etmek uğraşına girmiştir. Bu uğraş önce elinin izinin, sonra sesinin izininkalıcı olması çabası olmuştur.İnsan kendi varlığı ile varolabilmenin yollarını bulduğundan bu yana, sanatdenilen olguyla bütünleşmiştir. Seslerdeki, sözlerdeki ve çizgilerdeki; uyum, denge gibiortaklık bugün de haz kaynağı olabilmektedir. Sesler, çizgiler ve sözler, kendi içindekideğerlerle yansımakta, insan ise bunları bir şekilde ilişkilendirme çabası içinegirebilmektedir.Ne kadar geriye gidersek gidelim resimle ve müzikle mutlaka karşılaşırız. Cilalıtaş devri resimleri karşısında tarih öncesi sanatıyla aracısız olarak karşı karşıyagelebiliriz. Ama seslerin kalıcı olamaması nedeniyle çok yakın çağlar için bile ancakvarsayımlar yapabiliriz. Bunun nedeni resmin somut olması, buna karşın müzik yakınbir geçmişe kadar kayıt altına alınamasıdır. İlk çağlardan bu yana, resim ve müzikiiibirbirini etkilemiştir. Daha doğrusu sanatçılar usta oldukları sanat disiplininin dışındadiğer sanat dallarından esinlenmişler ve bunun etkilerini de eserlerine yansıtmışlardır.Tez kapsamında resim sanatı, mağara duvar resimlerinden başlayarak 20. yyresmine kadar dinsel, düşünsel ve kavramsal boyutuyla ele alınmıştır. 20. yy resmi isegenel hatlarıyla irdelenmiş; daha sonra resimsel çözümlemeye gidilmiş ve inceleenmiştir
Özet (Çeviri)
Beginning of the art history goes back by the humanity history. Although music,poem and art had got to different parts, still they had got to common link. Maybe sincehumanbeing can see their trace, another means here they can see trace of physical beingto look for to say hear the voice and sense. Humanbeing had started to pick on toestablish the first trace and it is necessary for it then invisible existence to change intovisible trace. His hands and voices traces should have been stable.Human had integrated to the art fact since he has accused of his being existanceways. Harmony and balance of the voices, words and lines are means of enjoyment forthis time too. Voices, words and lines reflect to their own worth, but human can effort toestablish relation for each other.Whatever we go to back faced with to art and music. We can face to direct newstone age paints contrary to prehistory art. But we can have got hypothesis for voicesdon?t permanent even if not long ago age. This means the art is concrete, on the contrarymusic doesn?t being recorded by not long ago date. Since the first age art and musichave influenced to each other. Correct means artists inspired to their art division and itsinfluence reflect work of art.Content of thesis the art of painting was dealt with in depth analysing itsdevelopment from the cave paintings of the Paleolithic era o the 20. yy. abstract arttogether, since dealing only with the abstract art may lead to conceptual confusion.While analysing this, the views of art their religious, philosophical, intelectual andconceptual dimensions were with and then the pictorial analysis was studied