AB'ye üyelik sürecinin Türk bankacılık sektörüne etkileri: Parasal birlik ve basel II perspektifinden değerlendirilmesi
Impacts of the EU membership process on Turkish banking sector: An evaluation from monetary union and basel II perspective
  1. Tez No: 258213
  2. Yazar: HAKAN GÜRLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Büyük değişimler gösteren Dünya ekonomisi, ülkelerin birbirine yakınlaşması ve çoğu zaman da birlikte hareket etmelerine neden olmaktadır. Küreselleşme olgusu ile milli ve kapalı ekonomiler yerlerini bölgesel entegrasyonlara bırakmış ve eski önemlerini kaybetmeye başlamışlardır. Yaşanan ekonomik ve finansal entegrasyon süreci, genelde Avrupa Birliği ve özelde de Türk bankacılık sistemlerinde birçok değişikliklere yol açmış ve bankacılık sistemlerinin birbirine yakınlaşmasını sağlamıştır. Bu çalışmada Avrupa Birliği sürecinde Türk bankacılık sektörünün yaşadığı değişim ve gelişmeler ile Türk bankacılık sektörünün Avrupa Birliği bankacılığı içerisindeki yeri analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The World economy, undergoing major changes, causes the countries to come closer and mostly act together. With the globalization phenomenon, the national and closed economies are replaced by regional integrations and began to lose their former importance. The on-going economical and financial integration process caused many changes in European Union in general and Turkish banking systems in private and caused the banking systems to converge. In this study, the changes and the developments the Turkish banking sector had gone through during the European Union process, as well as the standing of the Turkish banking sector within the European Union banking is analyzed.