Kişilik hakkına saldırıda üstün nitelikte özel ve kamusal yarar
In the context of the attact to personality right provide and public interest of high quality
  1. Tez No: 258215
  2. Yazar: SEDA KARA KILIÇARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP HELVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kişilerin bir arada yaşama zorunluluğu ve teknolojik ilerlemeler, kişilik hakkı üzerinde korumanın daha ayrıntılı olarak düzenlenmesini gerekli kılmıştır. Kişiye yönelmiş olan her davranışın saldırı olarak kabul edilememesi nedeniyle, kişinin katlanmak zorunda olduğu fedakârlığın sınırı dikkatle belirlenmeli, davranışlar kişiyi haddinden fazla zarara uğratmamalıdır. Bu sınırı ise, kuşkusuz hukuka aykırılık kavramıyla açıklayabiliriz. Başka bir deyişle davranışın hukuka uygunluk sınırları içinde yapılıyor olması, kişilerin bir takım saldırılara katlanmasını gerekli kılacaktır.Çalışmamızın konusu ise, kişilik hakkına yapılan saldırıları hukuka uygun hale getiren ?üstün nitelikte özel ve kamusal yarardır?. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Öncelikle konunun daha iyi kavranabilmesi için söz konusu hukuka uygunluk sebepleri açıklanmadan önce, gerekli olan bir takım kavramları inceleyerek konuya giriş yapılmış; konumuza ise, ikinci ve üçüncü bölümlerde yer verilmiştir. Her iki kavramında öğretide tartışmalı olması ve temelinde yarar kavramına dayanıyor olması, konunun içeriğinin kesin sınırlarla belirlenememesi problemini doğurmuştur. Dolayısı ile çalışmamızda da görüleceği gibi, her iki hukuka uygunluk sebebine verilen örnekler, aslında kesin örnekler değildir. Buna rağmen konunun somut bir tabana dayanabilmesi için çalışmamızda, üstün özel veya kamusal yarar olarak sayılabilen, her husus yapılan tartışmalar ve Yargıtay kararları da dikkate alarak incelenmiştir. Kaldı ki, bazı durumlarda çatışma halinde olan özel ve kamusal yarar, yine salt özel bir yarar veya kamu yararı nedeniyle hukuka uygun olmamakta, özel ve kamusal yararın bir bütün olarak üstünlüğü nedeniyle hukuka uygun kabul edilmektedir. Bunun sonucu olarak da, konu tekrarlamalardan kaçınmak amacıyla ağırlıklı olan hukuka uygun sebebinin başlığı altında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The obligation of the people to live together and technological advances, made it necessary to prepare the protection on the rights of privacy in more detail. Due to the fact that every action can not be accepted as an attack directed to the person, the limit a person needs to sacrifice must be determined carefully, the actions must not harm the person more than necessary.The subject of our work is the ?private and public benefit of superior nature? that makes the attacks to the personal rights compliant to law. Our study consists of three sections. First, in order to grasp the subject, and before explaining the reasons of compliance to law, by examining the concepts that are necessary, the subject is introduced; and our subject in mentioned in second and third sections. The base the subject on a solid foundation, the discussions for each point that can be considered as superior private or public benefit, is examined by taking into consideration of the decisions of Supreme Court. Moreover, private and public benefit that is in conflict in certain situations, does not again comply with the law again due to absolute private benefit or public benefit, and is accepted as complaint to law, due to its superiority as a whole of the private and public benefit. As the result of this, with the objective of repeating the subject, it is mostly examined under the title of reason for its compliancy to law.