21. yüzyılın değişen dinamikleri ve Avrupa Birliği'nin enerji politikaları kapsamında Türkiye'nin bağımsız enerji politikası
The changing dynamics of 21. century and within the context of The European Union's energy policy, Turkey's independent energy policy.
  1. Tez No: 258216
  2. Yazar: ONUR AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu tez çalışmasında; ilk olarak enerji ve enerji kaynakları kavramları incelenmiştir. Enerji kaynaklarının sınıflandırılması yapıldıktan sonra; dünya enerji üretim, tüketim ve talep eğilimlerine değinilmiştir. Enerji kaynaklarının rezerv/potansiyel, üretim, tüketim ve ithalat bakımından lider ülkeleri tespit edildikten sonra; Avrupa Birliği ve Türkiye'nin rakamsal verileri ile kıyaslanmıştır.Enerji güvenliği kavramı ve büyük güçlerin enerji güvenliği stratejilerine değinildikten sonra; Avrupa Birliği'nin mevcut enerji politikası ve temel hedefleri açıklanmıştır. Üye ülkelerin enerji projeksiyonları incelendikten sonra; Avrupa Birliği Enerji Politikası'nın geleceği ile ilgili öngörülerde bulunulmuştur.Türkiye'nin mevcut enerji politikası açıklandıktan sonra; enerji ile ilgili gelecek projeksiyonları ve olası senaryolar incelenip analiz edilmiştir. Son olarak eldeki tüm veriler yardımıyla, Avrupa Birliği'nin enerji politikaları kapsamında Türkiye'nin olası bağımsız enerji politikası konusunda öngörülerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis; the concept of energy and energy resources are examined firstly. After classification of energy resources; world energy production, consumption and demand trends have been discussed. After the reserve/potential, production, consumption and imports of energy resources in terms of leading the country have been identified; it is compared with The European Union and Turkey's numerical data.After addressing the concept of energy security and energy security strategies of the great powers; The European Union's current energy policy and the basic objectives were described. After a review of the member states of the energy projections; predictions about the future of The European Union energy policy were made.After the announcement of Turkey's current energy policy; energy-related projections of future and possible scenarios have been studied and analyzed. Finally, with the help of all the data at hand, within the context of The European Union's energy policies, predictions were made about the Turkey's possible independent energy policy.