Stratejik insan kaynakları uygulamalarının, girişimci odaklılık ve öğrenme odaklılık ile firma performansına etkisi
Effects of strategic human resources implications on entrepreneurship focus and learning focus together with firm performance
  1. Tez No: 258221
  2. Yazar: FUNDA AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ZEHİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Çağımızdaki iş dünyasında yaşanmakta olan yoğun rekabet koşulları altında bu araştırma stratejik insan kaynakları uygulamalarının, girişimci odaklılık ve öğrenme odaklılık ile firma performansına etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Yapılan analizlerde araştırma değişkenleri olan stratejik insan kaynakları uygulamaları, öğrenme odaklılık, girişimci odaklılık ve firma performansı arasındaki yüksek betimleyici ilişkiler indergeyici bir yaklaşımla ele alınmıştır. Stratejik İnsan Kaynakları Uygulamaları'nın Öğrenme Odaklılığı tarafından, Öğrenme Odaklılığı'nın ise Girişimci Odaklılığı tarafından, Firma Performansının ise Girişimci Odaklılığı tarafından betimlendiği bulunmuştur. Ayrıca, Araştırmaya katılan yöneticilerin Stratejik İnsan Kaynakları Uygulamaları, Girişimci Odaklılık ve Firma Performansı puanları çalışan sayısı artıkça yükselmekte; Öğrenme Odaklılık puanları yönetici düzeyi yükseldikçe azalmakta, kadınlarda ise artmaktadır. Stratejik İnsan Kaynakları Uygulamaları da yönetici düzeyi yükseldikçe azalmakta olduğu bulunmuştur. Stratejik İnsan Kaynakları Uygulamaları da yönetici düzeyi yükseldikçe azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Considering the high competition conditions in todays business world, this study aims to analyze the effects of strategic human resources implications on entrepreneurship focus and learning focus together with firm performance. In analyses carried the highly definitive relations among the research variables strategic human resources implications, learning focus, entrepreneurship focus and firm performance are taken in a reductive approach. It is found that strategic human resources implications are defined by learning focus, learning focus is defined by entrepreneurship focus and firm performance is defined by entrepreneurship focus. Besides, it is found that strategic human resources implications, entrepreneurship focus and firm performance points of participants increase as number of employees increase, and their learning focus points decrease as their managerial level increase and they increase as they are females. Their strategic human resources implications decrease as their managerial level increase.