Doğadan etkilenimler, canlandırma ve heykel
Influences from nature, animation and sculpture
  1. Tez No: 258254
  2. Yazar: AYKUT ÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞİNASİ TEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Sanatı yaşamdan ayrı tutmak mümkün değildir. Bütün sanatsal çalışmalarda birşekilde yaşamdan bir şeyler bulunur. Bu tez çalışmasıyla insanın sanatsal çalışmaları ile anlatmaya çalıştığı tüm yaşamsal meselelerin de ötesinde, kendine ait yaşamı olan bir şeyler yaratma, canlandırma isteği olduğu düşüncesi sorgulanmıştır. Girişte canlı ve cansız varlıklar tanımlanmaya çalışılmıştır. Daha sonraki bölümlerde doğa formlarının araç gereçlere ve nesnelere dönüştürülmesi, ardından bunların algılanış biçimleri ile yeniden sanatsal çalışmalarda yapılandırılmaları ve yeni ifadeler oluşturmaları ele alınmıştır. Canlılığın hareketle olan ilişkisi hareket ve heykel, canlandırma ve heykel bölümlerinde örneklerle anlatılmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise uygulama çalışmaları konu çerçevesinde biçim dili ve anlatımı ile açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is not possible to consider art separate from life. There is something about life in all art works. This thesis work is examining the human thought on animating and creating something that has own life. Livings and non-livings are described in the introduction chapter. In the other chapters, transformation of natural forms into devices and objects is examined and then according to their conception, reconstruction of them in art works and conforming new statements are discussed.. Relationship between aliveness and movement is described with examples in ?movement and sculpture? and ?animation and sculpture? chapters. In the last chapter workshops are explained with formal language end expression in thematic framework.