Kaynaştırma eğitimi sürecindeki bedensel engelli öğrencilerin sosyal uyumlarını etkileyen etmenler ve okul sosyal hizmeti
Factors affecting social adaptation of disabled students during inclusive education and school social work
- Tez No: 258267
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ DEMİRÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu araştırmada, Ankara ili Keçiören, Çankaya, Etimesgut, Altındağ, Mamak, Yenimahalle, Sincan, Gölbaşı merkez ilçelerinin İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri'ne bağlı ilk ve ortaöğretim okullarında kaynaştırma eğitimi almakta olan bedensel engelli öğrencilerin sahip oldukları özelliklerin, sosyal uyumları üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu sayede, konuya ilişkin bilgi boşluğunun giderilmesi beklenmektedir.Araştırma, genel tarama modelinde gerçekleştirilmiş ve bu doğrultuda Ankara'nın sekiz merkez ilçesinde kaynaştırma eğitimi almakta olan 70 bedensel engelli öğrenci ile görüşülmüştür. Görüşmelerde, bedensel engelli öğrencilere, araştırmacı tarafından hazırlanmış olan görüşme formu ve ?Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği?nin yanında, ?Sosyal Uyum Envanteri? aracılığı ile bilgi toplanmıştır.Araştırmada elde edilen önemli sonuçlar şöyledir: Öğrenciler ve aileleri, genel olarak alt ve orta sosyo-ekonomik düzeye sahiptirler. Tamamına yakınının engeli, doğum sonrası nedenlerden kaynaklanmaktadır.Öğrencilerin sosyal yaşamlarında en çok karşılaştıkları güçlükler, duygusal sorunlar ve fiziksel çevre koşullarının yetersizliğine ilişkin sorunlardır. Kaynaştırma eğitiminde ise en çok karşılaştıkları güçlükler, sosyal ilişkilerine ilişkin olanlardır. Öğrencilerin büyük bölümünün, kaynaştırma eğitiminden, öğretmen ve arkadaş ilişkilerinden memnun olduğunu belirtmelerine karşın, sosyal ilişkiler konusunda sıkıntılar yaşadıklarını ifade etmeleri dikkat çekicidir. Sosyal destekleri de yine orta düzeyde olarak değerlendirilebilir.Öğrencilerin sosyal uyum düzeyleri üzerinde en fazla etki eden etmenler ise, engelli olduklarını fark ettikleri yaş, kaynaştırma eğitimi almaya başladıklarında zorluklarla karşılaşmış olma durumları ve ailelerinden algıladıkları sosyal destektir.Araştırma, kaynaştırma eğitiminde yer alan bedensel engelli öğrencilerin sosyal uyumarını etkileyen özelliklerinin belirlenmesinin ardından, sosyal uyum konusunda yaşadıkları güçlüklerin giderilmesine, hizmetlerin geliştirilmesine ve okul sosyal hizmetinin bu gelişmelerin sağlanması üzerindeki etkisine yönelik önerilerle sonlandırılmıştır.Anahtar SözcüklerBedensel engelli öğrenci, kaynaştırma eğitimi, sosyal uyum, sosyal destek, bedensel engelli öğrencilerin sosyal uyumlarını etkileyen etkenler.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the views of students with disabilities, who are in inclusive education at the level of primary and secondary education under the District National Education Directorates of the central districts of Keçiören, Çankaya, Etimesgut, Altındağ, Mamak, Yenimahalle, Sincan, Gölbaşı of Ankara province, about the difficulties they experience in social adaptation. In this study, it is important to determine the features of the students which affect their social adaptation. Thus, information gap related to this issue is expected to be filled.The study had been carried out with general pooling model and in line with this, 70 students with disabilities in inclusive education in eight central districts of Ankara had been interviewed. In the interviews students had been applied an interview form prepared by the researcher, ?Multidimentional Scale of Perceived Social Support? and ?Social Adaptation Inventory?.Significant results of the study are as follows: Students and their families are generally at low and middle socio-economic level. Most of the students? disabilities stem from post-natal reasons.Problems that students face most frequently are related with emotional problems and problems related with inadequate physical circumstances. Most frequent problems in inclusive education are related with social relations. Although most of the students state that there are happy with inclusive education and their relations with teachers and friends, it is striking that they express problems related to their social relations. The social support can be interpreted as being at medium level.The strongest factors on students? level of social adaptation are the age that they realize their disability, their experience of difficulties after beginning to have inclusive education and family support.After determining the features of the physically disabled students in inclusive education which affect their social adaptation, the study is completed with suggestions towards eliminating the dificulties of students with physical disabilities related to social adaptation, developing the services and the effectiveness of the school social work on providing these developments.Key WordsPhysically disabled student, inclusive education, social adaptation, social support, factors affecting social adaptation of students with disabilities.