Aşılı asma fidanı üretiminde değişik katlama yöntemlerinin aşıda başarı üzerine etkileri
The Effects of different stratifacation methods success of callusing in grapevine bench grafts
- Tez No: 9425
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi AŞILI ASMA FİDANI ÜRETİMİNDE DE?İŞİK KATLAMA YÖNTEMLERİNİN AŞIDA BAŞARI ÜZERİNE ETKİLERİ Vuslat AKGÜL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Hasan ÇELİK 1990, Sayfa : 67 Jüri : Prof. Dr. Hasan ÇELİK Prof.Dr.Y.Sabit A?AO?LU Doç. Dr. Salih ÇELİK Bu araştırmada, Kalecik karası ve Hasandede üzüm çeşitlerinin 41 B ve 99 R anaçları ile oluşturduğu aşı kombinasyonlarına ait aşılı asma fidanı üretiminin kaynaştırma aşamasında, talaş içinde beş, su içinde üç ayrı katlama uygulamasının ve iki ayrı katlama süresinin aşıda başarı üzerine etkileri incelenmiştir.IV Kalecik karası/41 B kombinasyonunda sırasıyla Talaş içinde pa rafinli ve perlit örtülü“Talaş (Pİ + PÖ)”(% 100.0, 3.88), Talaş içinde parafinsiz ve talaş örtülü katlama“Talaş (PZ + TÖ)”(% 100.0, 3.83) ve bir ölçüde Talaş içinde parafinli ve talaş örtülü katlama“Talaş (Pİ + TÖ) (Kontrol)”{% 100.0, 3.25) uygulamalarına ait o aşılı çelikler, + 26 + 2 C de 14 günlük bir katlama sonunda aşı yerinde çepeçevre kallus oluşumunu tamamlamışlardır. Buna karşılık, Su içinde parafinli ve polietilen örtülü katlama“Su (Pİ + PEÖ)”(% 87.5, 3.08) ve Talaş içinde parafinsiz ve perlit örtülü katlama“Talaş (PZ + PÖ)”(% 95.8, 3.04) uygulamalarında, kaynaşma için yeterli kallus oluşum düzeyine 21 günlük katlama sonunda ulaşılmıştır. Kalecik karası /99 R aşı kombinasyonunda, aşı yerinde çepeçevre kallus oluşumu, Talaş (PZ + TÖ) (% 100.0, 3.91), Su (Pİ + PEÖ) (% 91.7, 3.58) ve Talaş (Pİ + TÖ) (K) (% 100.0, 3.50) uygulamalarında ideal ölçülere yakın, Talaş (Pİ + PÖ) (% 100.0, 3.21) ve Su (PZ + PEÖ)“Su içinde parafinsiz ve polietilen örtülü katlama”(% 91.7, 3.21) uygulamalarında ise yeterli düzeyde olmak üzere 14 günlük katlama sonunda tamamlanmıştır. Hasandede/ 41 B aşı kombinasyonunda, 14 günlük katlama süresi sonunda Su (Pİ + ÖZ)“Su içinde parafinli ve örtüsüz katlama”(% 50.0, 1.60), Talaş (Pİ + ÖZ)“Talaş içinde parafinli ve örtüsüz katlama”(% 62.5, 0.96) ve hatta Talaş (Pİ + PÖ) (% 87.5, 2.41) dışındaki uygulamalarda aşı yerinde kaynaşma için yeterli kallus oluşumu sağlanmıştır. Son uygulamada da 21 gün sonunda ideal kallus oluşumuna ulaşılmıştır. Hasandede/ 99 aşı kombinasyonunda, sırasıyla Su (Pi + PEÖ) (% 100.0, 3.87), Talaş (Pİ + PÖ) (% 100.0, 3.79), Talaş (PZ + TÖ) (% 95.8, 3.96), Su (PZ + PEÖ) (% 95.8, 3.79) ve Talaş (PZ +PÖ) (% 95.8, 3.50) uygulamalarında 14 günlük katlama ile aşı yerinde mükemmel bir kallus oluşumu sağlanmıştır.Talaş (Pİ + TÖ) (Kontrol) uygulamasında, aynı oran ve düzeydeki kallus oluşumu 21 günlük katlama sonunda gerçekleşmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Aşılı asma çelikleri, kaynaşma, katlama metodları, Kalecik karası, Hasandede, 41 B, 99 R.
Özet (Çeviri)
va ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECTS OF DIFFERENT STRATIFICATION METHODS ON SUCCESS OF CALLUSING IN GRAPEVINE BENCH GRAFTS Vuslat AKGUL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor : Prof.Dr. Hasan ÇELİK 1990, Page : 67 Jury : Prof. Dr. Hasan ÇELİK Prof. Dr. Y. Sabi t A?AO?LU Assoc. Prof. Sal ih ÇELİK This experiment was carried out to determine the effects of eight stratification methods (five in sawdust, three in water) for two periods (14 and 21 days) on success of callusing in the bench grafts of Kalecik karası and Hasandede wine grape cultivars grafted on 41 B and 99 R rootstocks. In the bench grafts of Kalecik karası/41 B, callusring formation at graft surface in Sawdust (PD + PC)“StratificationVX1 in sawdust with paraffin and perlite cover”(100.0 %, 3.88), Sawdust (PS + SC)“Stratification in sawdust with sawdust cover as paraffin - less”(100.0 % 3.83), and a satisfactory callus formation in Sawdust (PD + SC) (Control)“Stratification in sawdust with paraffin and saw dust cover”(100.0 %, 3.25) were succeeded with a 14-day stratification o at 26 + 2 C But, the union at graft surface was achieved with 21 day stratification in water (PD + PEC)“Stratification in water with paraffin and polyethylene cover”(87.5 %, 3.08) and Sawdust (PS + PC)“Stratification in sawdust with perlite cover as paraffinless”(95.8 % 3.04). A perfect onion in Sawdust (PS + SC) (100.0 %, 3.91), Water (PD + PEC) (91.7 %, 3.58), and Sawdust (PD + SC) (Control) (100.0 %, 3.50), a satisfactory onion in Sawdust (PD + PC) (100.0 %, 3.21) and Water (PS + PEC)“Stratification in water under polyethylene cover as paraffinless”(91.7 %, 3.21) were obtained with 14-day stratification in the bench grafts of Kalecik karasr/99 R. 14-day stratification resulted a sufficient graft union in all other stratification treatments with the exceptions of water (PD +0A)“Stratification in water with paraffin as open-air”(50.0 %, 1.60), Sawdust (PD + 0A)“Stratification in sawdust with paraffin as open-air”(62.5 %, 0.96), and even if sawdust (PS + PC) (87.5 %, 2.41) in the grafts of Hasandede/41 B. But later treatment reached the perfect union at the end of 21 days. In Hasandede/99 R, callus-ring formation at graft surface was achieved in respect of water (PD + PEC) (100.0 %, 3.87), Sawdust (PD + PC) (100.0 *, 3.79) Sawdust (PS + SC) (95.8 %, 3.96) and Sawdust (PS + PC) (95.8 %, 3. 50) with 14-day, in Sawdust (PD + SC) (Control) (100.0 %, 4.00) with 21-day stratification.VX1X KEY WORDS : Grapevine bench grafts, callusing, stratification methods, Kalecik karası, cv. Hasandede, ev. 41 B,99 R.