Alman siyasi tarihi'nde 'kronik' ırkçılık: geçmişten günümüze 'öteki' oluşumları ve siyasal yaşama yansımalar
?Chronic? rasicm within the german political history: ?Other? formations from the past to the present and reflections on the political life
- Tez No: 258268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ONUR İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Avrupa'da yeniden yükselmeye başlayan aşırı sağ ve ırkçılığa paralel olarak, çok ağır bir yıkıma neden olan antisemitizmin Almanya'da en yüksek noktaya ulaşmış olması ve bıraktığı derin izler nedeniyle Almanya, ırkçılık konusunda ayrı bir öneme sahiptir. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, ?Batı? ve ?Doğu? olarak ikiye ayrılan ve 1990 yılında birleşen Almanya'da ırkçılık, içerik ve hedef değiştirdiği halde, günümüzde varlığını sürdürmektedir.?Öteki? üzerinden bir okuma ile de değerlendirilebilecek olan ırkçılık, Alman siyasi tarihinde kronik bir olgudur. Almanya, sonradan devletleşmiş bir ulus olması ve kendisini kültür ulusu olarak tanımlaması gibi nedenlerle, homojen toplum vurgusunun güçlü bir şekilde hissedildiği bir ülkedir. Bu vurgunun Almanya'da yüksek olmasında etkili olan faktör, Alman siyasi tarihinin savaş ve mücadele içinde şekillenmesi ve buna bağlı olarak birlik olma isteğinin yükselmesi olarak belirtilebilir.1955'te Almanya'nın yeniden yapılanması için işçi alımının başlamasıyla, ?öteki? ile bir etkileşim söz konusu olmuştur. Tarihi süreç içinde Yahudiler ile başlayan ?ötekileştirme?, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra sırasıyla misafir işçi, yabancı işçi, yabancı ve 2005 yılında kabul edilen Göç Yasası ile birlikte göçmen üzerinden devam etmektedir. Bu olgu, Almanya'nın toplumsal yapısını da etkilemektedir. Nasyonal Sosyalist dönemi unut(tur)mak ve Avrupa'ya uyum ve barışı getiren ülke olmak isteğiyle Almanya, Avrupa bütünleşmesine büyük önem vermiştir. Bütünleşmenin sağlanmasıyla yabancılar arasında da bir ayrım yaşanmış, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin vatandaşları, ayrımcılığa uğrayan yabancılar olmaktan çıkmışlardır. Bu anlamda Alman toplumunda hiyerarşik bir yapılanmadan bahsetmek mümkündür. Günümüzde, Almanya'da ayrımcılığa ve ırkçılığa maruz kalan kesimler ?Üçüncü Dünya? ülkelerinin vatandaşları, Müslümanlar ve en büyük azınlık grup olan Türkler olarak karşımıza çıkmaktadır.İş gücü ihtiyacının yanı sıra demografik yapı nedeniyle göç, kısa vadeli çözüm olarak Almanya'nın önündeki en makul seçenek olarak varlığını sürdürmektedir. Dolayısıyla yabancıların uyum sorunu önem kazanmakta ve yasalara, kurumsal pratiklere konu olmaktadır. Entegrasyon düşüncesinin, Alman kültürünün ve değerlerinin kabulü, yabancıların marjinalleşmesinin önlenmesi olarak karşımıza çıktığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In parallel with the racism and radical right movement that has begun rising in Europe, Germany has a distinct importance on the subject of racism for anti-semitism, which caused a serious destruction peaked in Germany, and for its the deep impressions. Racism maintains its presence in Germany, who was divided as ?West? and ?East? after the World War II and unified in 1990 though with a different context and object.Racism, which can be evaluated with a reading through the ?other?, is a chronicle fact within the German Political History. Germany is a country, in which emphasis on homogeneously constructed society is felt keenly due to some reasons such as that she has already existed as a nation (Volk) when the German State was founded and she defines herself as a culture nation. It can be stated that the factor which causes this emphasis be strong in Germany is that German political history was shaped with war and struggle and consequently, the rise of the request for unity.Interaction with the ?other? came to agenda when commitment of employees began for reconstruction of Germany in 1955. The ?othering? which began with the Jews, has been continuing after World War II in turn through guest workers, foreign workers, foreigners and immigrants with regard to Immigration Law adopted in 2005. This fact also affects the social structure of Germany. Germany has given a great importance to the European integration willing to forget National Socialist period and make it forgotten and willing to be the country who brings Europe peace and harmony. When the European integration was actualized, discrimination among foreigners also occurred, and citizens of the member states of European Union became out of discrimination. In this sense, it is possible to talk about a hierarchic structure in German society. At the present day, groups, which are subject to discrimination and racism in Germany, are citizens of the third-world countries, Muslims and Turkish people, who are the largest minority group.Immigration still seems to be the most reasonable option for Germany as a short-term solution, due to its demographic structure besides the continued need for man power. Therefore, the problem of adaptation of foreigners becomes important and this issue becomes a subject for laws and corporate applications. It can be emphasized that the thought of integration appears as accepting German culture and its values and to prevent marginalization of foreigners.