Türkiye'deki tarımsal gelişmenin evrimi
The evolution of agricultural developments in Turkey
- Tez No: 258304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Ziraat, Economics, History, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Küreselleşen dünya ile, gelişmiş ve gelişmekte olan ülke ekonomilerinde meydana gelen değişmeler benzerlik gösterse de her ülkenin bulunduğu koşullar farklı olduğundan bu değişimin sonuçlar da farklı olmaktadır. Gelişmiş ülkelerin büyük bir etkinliğinin olduğu IMF, DB ve WTO gibi kuruluşların, gelişmekte olan ülkelere önerdikleri ekonomik programlar, bu ülkelerin uzun vadede ekonomilerinde istikrarsızlık yaratmakta ve ekonomik krizlere neden olmaktadır. Bu çalışmada, başta gelişmekte olan ülkelerin tarım politikalarını ve uluslar arası kuruluşların bu politikalar üzerindeki etkisi ele alınmıştır. Özellikle Türkiye örneği üzerine yapılan bu çalışmada, Osmanlı'dan günümüze tarımın evrimini etkileyen iç ve dış dinamikler göz önünde tutulmuştur. Türkiye'de tarımın istihdamdaki rolü, GSMH içindeki payı ve geçen sürede desteklemelerden ne kadar ve nasıl yararlandığı incelenmiştir. Gelişmekte olan tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye'nin de sanayileşme çabası olduğunu ve bu çabanın IMF, DB ve WTO gibi kuruluşların politikalarıyla birleşerek tarımın nasıl tasfiye edildiği görülmüştür. Sonuçta, tarımsal KİT'lerin özelleştirilmesiyle tarıma yönelik desteklemeler zaman içerisinde azaltılmış ve tarım kesiminde büyük bir yoksullaşmaya neden olunmuştur. Gelişmiş ülkeler ile imzalanan dış ticaret anlaşmaları ve uluslararası kuruluşlarla imzalanan anlaşmalar paralellik göstermiş ve bu anlaşmaların gelişmekte olan ülkelerin tarımsal gelişimini olumsuz etkilediği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the Globalised world, even where similarities are demonstrated in the changes that have occured within the economies of the developed and the developing countries because the conditions that every country finds itself in are different the outcome of these changes are also to be different.The economic programs recommended to the developing countries, by organisations such as IMF, DB and WTO who conduct a high level of activity in the developed countries, are in the long term to create instability and be a cause for economic crisis in these countries. In this study the agricultural politics of the developing countries being placed in the lead and the effect of international organisations on these politics have been dealt withIn this study, which is based especially on the example of Turkey, the external and internal dinamics that have affected the agricultural evolution from the Ottomon period to date have been taken into consideration. In Turkey the role of Agriculture in employment, its share in GSMH and during the past period how much and in what way it has benefited from support, has been examined Just like every developing country Turkey also has made efforts to become industrialised and it has been seen how as a result of these efforts joined together with the politics of organisations such as IMF, DB, and WTO agriculture is being liquidated. In conclusion together with the privatisation of the Agricultural KİT?s (Public Economic Enterprises) the support directed towards agriculture over a period of time has been reduced and has resulted in a large amount of impoverishment in the agricultural sector. The external trade agreements signed with the developed countries and the agreements signed with the international organisations have shown parallelisms and it has been understood that these agreements have had a negative effect on the agricultural development of countries which are developing.