Fizik tedavi ve rehabilitasyon eğitim ve araştırma hastanelerinde entelektüel sermaye boyutları
The dimensions of intellectual capital in physical treatment and rehabilitation training and research hospital
  1. Tez No: 258305
  2. Yazar: YENER GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİKA BAKOĞLU DELİORMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Physical Medicine and Rehabilitation, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma, sağlık hizmetlerinin özellikli bir alanını teşkil eden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastaneleri'nde entelektüel sermaye boyutlarını keşifsel bir şekilde ortaya koymak ve literatüre ?fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmeti sunan hastanelerdeki entelektüel sermaye boyutları? ile ilgili katkıda bulunmak amacıyla yapılmıştır. Yapılan bu çalışma ile standart bir ?hizmet? hastanesinin sunmuş olduğu sağlık hizmetinden, hizmet sunum alanı açısından farklılaşan fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanelerindeki sağlık hizmetinin daha iyi bir düzeye ulaşmasında rol oynayabileceğini düşündüğümüz entelektüel sermaye yönetimi için atılması gereken ilk adım olan ?fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmeti veren eğitim ve araştırma hastanelerindeki entelektüel sermaye boyutları? örnek olay çalışması aracılığıyla ortaya konmuştur. Çalışmanın sonuçlarının geçerlilik ve güvenilirliği açısından hem yöneticilerin hem de özellikli bir alan olması dolaysıyla ?sosyal hizmet uzmanı, psikolog, baş fizyoterapist ve hasta hakları sorumlusu? gibi destek uzmanlık alanı çalışanlarının bakış açıları açısından entelektüel sermaye boyutları irdelenerek çalışma boyunca yapılan gözlemlerle de boyutların varlığı bir kez daha sınanmıştır. Ulaşılan nokta itibarıyla fizik tedavi ve rehabilitasyon eğitim ve araştırma hastanelerindeki entelektüel sermaye boyutlarının literatürde yer alan ?hastanelerdeki entelektüel sermaye boyutlarından? bazı açılardan farklılaşırken bazı açılardan da benzeştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried on to explore the dimensions of intellectual capital in Physical Treatment and Rehabilitation Training and Research Hospital which is the specific area of the healthcare organizations and make contribution to the literature on dimensions of intellectual capital in hospitals that supply physical treatment and rehabilitation services. We think that this study play an important role in the improvement of services in physical treatment and rehabilitation hospitals that differentiate from healthcare services of a standard hospital in terms of its specialty. In these hospitals, first step for the management of intellectual capital is ?the dimensions of intellectual capital in training and research hospitals give physical treatment and rehabilitation services? and this is achieved with a case study. To catch validity and reliability in the results of this study, in addition to the perspective of managers, we also review with the social worker, psychologist, physiotherapist and ?hasta hakları sorumlusu? of these hospitals. Through these reviews, the existence of these dimensions of intellectual capital were tested once again. As a result of the research, it is noticed that while these identified dimensions of intelectual capital in physical treatment and rehabilitation training and research hospital differ from some point of view in literature, it has been seen similar to each other at the same time.