Political risk factors affecting the behavioral patterns of investors according to information inflow in ise
İMKB bilgi akışına göre yatırımcıların davranış biçimlerini etkileyen politik risk faktörleri
- Tez No: 258321
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEYDA RUKİYE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Politik risk kavramının genellikle akıllara ilk getirdiği; yabancı şirketlerin faaliyet ortamlarındaki ve iş koşullarındaki değişimlerdir. Ev sahibi ülke ve yabancı şirket arasında değişen bu sosyal ve ekonomik ilişkiler, doğal olarak iş ortamını etkileyerek, yatırımcıların kayba uğramasına veya kar marjlarında düşüşe neden olmaktadır. Siyasi olaylar ile faiz oranları, enflasyon oranları gibi makro ekonomik göstergeler arasındaki bağlantı, finans literatüründe çoğu kez konu edilmiştir. Ülkelerin ekonomileri politik durumlarından izole düşünülemediğinden dolayı, siyaysi olayların hisse senedi piyasaları üzerinde de önemli etkileri vardır. Söz konusu siyasi olaylar içinde en önemli etki sahibi olanlardan biri şüphesiz ki genel seçimlerdir. Seçim sonuçları, gelecekteki olası politik kararlara ve değişimlere ilişkin bilgiler içermektedir. ?Politik Konjonktür Dalgalanmaları? hakkında geliştirilen modeller, seçimlerin ekonomi üzerindeki etkilerini incelemektedir. Bu çalışmanın temel amacı genel ve yerel seçimlerin İMKB-100 endeksi üzerindeki etkileri tespit etmek ve Türkiye'de seçimlere dayalı Politik Konjonktür Dalgalanmaların varlığını araştırmaktır. (Araştırma, İMKB'nin kuruluşundan günümüze dek yapılmış olan tüm seçimleri kapsamaktadır). Seçimler ile hisse senedi fiyatlarındaki anormal dalgalanmaları ilişkilendirebilmek açısından ?olay inceleme metod? uygulanmıştır. Seçimlerin borsa üzerinde kısa vadeli etkileri olduğu varsayımından yola çıkılarak, seçim tarihlerinden onbeş gün öncesi ve sonrasını kapsayacak şekilde otuzar günlük zaman dilimleri incelenmiştir. Yatırımcıların seçim dönemlerindeki fiyat dalgalanma beklentilerine paralel olarak, seçim tarihden önceki ve takip eden günlerin çoğunda anormal endeks değerleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Political risk is most likely to bring to mind the changes in the operating conditions of foreign enterprises and business environment characteristic. These changing relationships between the host and the home country including those that might be referred to as social, will affect the business environment such that investors will lose money or have a reduced profit margin. Correlation between political events and the macroeconomic factors such as interest rates, inflation rates is well established in the finance literature. Political events are also responsible for stock market volatility as the economies do not exist in isolation of politics. One of the most important political event is considered as the general elections. Election results contain information about future policies. ?Political Business Cycle? models are developed to analyze the effects of elections on the economy. Aim of this study is to figure out the effects of general and local elections on ISE 100 index and to investigate the existence of electoral political business cycles in Turkey, since the establishment of ISE. In order to determine whether there is an ?abnormal? stock price effect associated with an unanticipated case, ?event study method? is utilized. Since it is assumed that elections have short term effects on stock markets, thirty days of event window is examined. (15 days before and after the election date). Abnormal index values are observed most of the days preceding and following the elections, parallel to investors? expectations of price fluctuations in electoral periods.