Stop-motion animasyon tekniğinde hareket sorunları ve uygulama çalışmaları
Action problems and application studies in stop- motion animation technique
  1. Tez No: 258372
  2. Yazar: İPEK ZEYNEP ARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZÜLFÜKAR SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tarihi, sinemanın keşfinden de önceye dayanan canlandırma (animasyon) sanatı, günümüzde dünya çapında tercih edilen bir medya aracı olmaya başlamaktadır. Bir canlandırma tekniği olan stop-motion canlandırma, bu çalışmadan üç bölümde incelenmekte, yapılan çalışma stop-motion aminasyon tekniğinde hareket sorunlarıyla sınırlandırılmaktadır. Birinci bölümde stop-motion canlandırma tekniğinde hareket konusu incelenerek, uygulamalarda yaşanan sorunlar belirlenmekte ve tarihi süreçte gelişimi, günümüze kadar yapılan canlandırmalarda soruna yönelik uygulanan tekniklerle birlikte irdelenmektedir.ıkinci bölümde, stop-motion canlandırmanın sinema sektörüne görsel hile (efekt) sağlayıcısı olarak da hizmet ettiği bilgisine ulaşılmaktadır. Yapılan araştırmalarda, stop-motion tekniğinin, klasik ve bilgisayar destekli canlandırma tekniklerden farklı olarak, gerek uygulama yöntemleri açısından, gerekse kullanılan araçlar bakımından canlı film (live-action) filmine en yakın canlandırma teknik olduğu saptanmaktadır. Bu bağlamda stop-motion canlandırmada yaşanan sorunlar canlı film filmleriyle de benzerlik taşımakta ve canlı film filmlerinde kullanılan yöntemlerle, hareket sorunlarına getirilen çözüm önerileri geliştirilebileceği bulgusuna varılmaktadır.Uygulama bölümünde öncülerin geliştirdiği tekniklerden yer değiştirme, metamorfoz gibi teknikler kullanılmıştır. Ayrıca bu tekniklerin yanı sıra kuklanın yer çekimine karşı ayakta durabilmesi için sahneye montelemesi için farklı teknikler geliştirilerek sorunları giderilmiş bir canlandırma yapılmıştır. Çekim sırasında öykü akış panosunun irdelenerek, yaşanabilecek hareket sorunları önceden saptanarak giderilmiştir.
Özet (Çeviri)
The animation art, whose history goes back prior to the discovery of the cinema, is becoming a universally preferred media organ recently. The stop-motion animation, one of the animation techniques, is examined in following three chapters, and limited to the motion problems of the stop motion animation technique in this study. In the first chapter, the motion of the stop-motion animation technique is examined, the problems experienced in the applications are identified, and historical progress is evaluated with the techniques applied to the problems in the animations until today.In the second chapter, the conclusion that the stop-motion animation serves as a visual effect provider to the cinema sector is reached. In researches, stop-motion technique is the closest animation technique to the live-action movies in terms of both application methods and means differently from the classical (cel) and computer-based animation techniques. In this sense, the problems of the stop-motion animation are similar to the live-action movies and it is concluded that solutions for the motion problems may be developed with the methods applied in the live-action movies.In the application chapter, the techniques developed by the pioneers, such as; replacing and metamorphosis are used. Finally together with these techniques, flawless animation is achieved by developing different techniques for mounting the puppet to the scene against the gravitation. During the shot, story board is continuously examined and probable action problems is previously confirmed and solved.