The privatization of war
Savaşın özelleşmesi
- Tez No: 258371
- Danışmanlar: PROF. DR. SENCER İMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez, son zamanlarda uluslararası gündemi oldukça meşgul eden özel askeri şirketleri incelemekte olup bu şirketler vasıtası ile ulus devletin tekelinde olan savaş kavramının giderek nasıl özelleştiğini ortaya koymaya çalışmaktadır. Tezde, savaşın özelleşmesine Kantiyen ahlak yönünden yaklaşılarak, özel askeri şirketi adı altında faaliyet gösteren söz konusu kuruluşların uluslararası hukuktaki yeri sorgulanmakta ve savaşın özelleşmesinin ulus devletlerin egemenliği üzerine etkileri irdelenmektedir. Tezin temel savı bugün yaşanan Irak savaşının sivil nüfus üzerindeki olumsuz etkisinin nedeninin Kant'ın ebedi barış için öngördüğü ön şartlardan biri olan paralı asker kullanmama şartının çiğnenmesi olduğudur. Savın temel dayanağı, askeri şirketlerin Irak savaşında yer almasıyla savaşın daha kanlı ve içinden çıkılamaz bir hale gelmesidir. Paralı askerlik uzun bir geçmişe sahip olduğundan tez süre bakımından Soğuk Savaş sonrası dönemden günümüze kadar olan süre ile bölge bakımından ise Irak ile sınırlandırılmıştır. Çalışma sırasında, kitaplar, süreli yayınlar, raporlar ve internet üzerinden erişilebilinen bilimsel materyallerden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is analyzing the private military companies which have been occupying the international agenda recently. It tries to set forward how the notion of war which is at the disposal of nation state is continuously being privatized through these companies. In the thesis the privatization of war is approached from the point view of Kant's moral values, the position of the private military companies in international law are being questioned, and the effect of the privatization of war on the sovereignty of nation state is being investigated. The main proposition of the thesis is that the reason of the bad effect of the Iraqi War on the civil population is the violation of Kant's main principle against using private soldiers which was a reservation for Perpetual Peace. As mercenary has a long history, the thesis is limited by the period of time from post Cold War up to now and Iraqi region. During the study books, periodicals, reports and scientific materials obtained from internet have been used.