Bankacılık sektöründe yabancı sermaye, boyutları, sektöre ve ekonomiye etkileri
Foreign capital in banking sektor, dimensions, effects on the sector and the economi
  1. Tez No: 258373
  2. Yazar: ZAHİDE İPEK BÜYÜKKIRCALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR TEOMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
1980'li yıllarda yapısal bir dönüşüm sonucunda ortaya çıkarak tüm dünyayı etkisi altına alan finansal liberalizasyon süreci ve buna bağlı olarak artan sermaye hareketliliği bankacılık sektörünün ekonomideki önemini daha da artırmıştır. Söz konusu gelişmeler sonucunda kârlılık oranları artan bankacılık sektörü, çokuluslu bankalar için cazip bir sektör haline gelmiş ve özellikle gelişmiş ülke bankaları gelişmekte olan ülkelerin bankacılık sektörlerine yönelmişlerdir. Bu çalışmanın amacı, bankacılık sektöründe, artan yabancı yatırımların sektöre ve ekonomiye etkilerini ortaya koymaktır. Bu amaçla öncelikle bankacılığın doğuşundaki temel unsur olan tasarruf olgusundan yola çıkılarak ve tasarrufun farklı iktisadi görüşlerdeki yeri ele alınmış, bankacılığın ekonomideki işlevi ve önemi ortaya koyulmuştur. Ardından yabancı bankacılığın artış nedenlerine, yabancı bankaların bankacılık sektörüne ve ekonomiye olumlu, olumsuz etkilerine ve gelişmekte olan bazı ülkelerdeki yabancı bankacılık deneyimlerine yer verilmiştir. Çalışmada, yaşadığı büyük çaplı ekonomik krizlerin ardından bankacılık sektörünü yabancı sermayeye açan ve son dönemde sektördeki yabancı banka payı hızlı bir artış gösteren Türkiye de ele alınmış olup, yabancıların Türkiye'yi tercih sebeplerine değinilerek, bankacılık sektörünün performansını ölçmede kullanılan bazı rasyolar yardımıyla Türkiye'de yabancı bankacılığın artışının sektör ve ekonomi üzerindeki etkileri incelenmiştir.Çalışma sonucunda yabancı banka girişlerinden maksimum fayda sağlayabilmek için; öncelikle sıkı bir denetim ve gözetim sisteminin oluşturulmasının ve finans sektöründe istikrarın sağlanmasının gerektiği, yabancı banka girişlerinde daha çok ülke istikrarını ve reel sektörün finansmanını sağlamaya yönelik girişlerin teşvik edilmesi gerektiği ve tüm olumlu etkilerine rağmen yabancı bankaların sektörde artan payının dikkatle izlenmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The financial liberalization process that dominated the world in 1980?s by emerging by reason of a structural transformation and capital mobility increased depending on this, importance of the banking sector is widely increased. The banking sector profitability ratio of which increased as a result of the subject matter developments has become an attractive sector for multi national banks and especially banks of developed countries have turned towards the banking sector of the developing countries. The purpose of this study is to set forth the effects of the foreign investments, which have increased in the banking sector, to the sector and economy. For this purpose, starting out from the fact of saving, which is the fundamental element in rising of the banking, and taking in hand the place of the saving in different economic views, the function and importance of banking in economy have been introduced. After, reasons of increase of foreign banking, positive and negative effects of foreign banks to the banking sector and economy and foreign banking experiences in some developing countries has been given place. In this case, after the full-scale economic crises experienced, Turkey that opened its banking sector to foreign capital and the share of the foreign in the sector has especially shown a fast increase lately is also researched and by mentioning the reason of preference Turkey of foreigners, with the help of some ratios used in measuring the performance of the banking sector, the effects on sector and economy of increase of foreign banking in Turkey were studied.At the end of this study, to be able to get the maximum utility from the foreign bank entries; building up a close supervision and control system and ensuring stability in the finance sector is required, in the bank entries; mostly the entries towards providing the stability of the country and finance of the real sector must be promoted and despite all the positive effects the increasing share of foreign banks in the sector must be followed with care.