Türkiye'de sendikal hareket içerisinde DİSK örneği üzerine bir değerlendirme
An assessment on the case of Confederation of Revolutionary Worker?s Union (CRWU) within unionist movement in Turkey
- Tez No: 258441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE KAAN KAYNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tez, 1960'ların sonundan itibaren Türkiye siyasi hayatının önemli aktörlerinden biri olmuş DİSK'in (Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu) dönüşümünü, politik alandaki konumu ve politik ilişkileri bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Bu dönüşümün içsel ve dışsal etkenlerin bir birleşimi olduğu tezin temel argümanlarından bir tanesidir.Tüm dünyada 2. Dünya Savaşı'nın ardından güçlenen sendikal hareket, küresel ekonomik sistemin krize girerek neo-liberal politikalara yönelmesi sonucu 1970'lerden itibaren güç kaybetmeye başlamıştır. Bu bağlamda, Türkiye sendikal hareketinin gelişimi bu tabloya uygun olsa da, neo-liberal politikalara geçiş, 12 Eylül askeri darbesi ile gerçekleşmiştir. Darbe ile kapatılan DİSK, 1992 yılında hukuki varlığına tekrar kavuştuğunda, solun içinde bulunduğu politik kriz ve örgütlenme sorunuyla yüzleşmek zorunda kalmıştır.DİSK'in dönüşümünün en dikkat çekici noktalarından bir tanesi politikayla kurulan ilişki bağlamında gerçekleşmiştir. Bugün itibariyle, 1980 öncesinden farklı biçimde, siyasi partilerle mesafeli bir ilişki kuran ve özellikle 1990'lı yıllarda, cılız bir sınıf vurgusuna ek olarak -konjonktüre de uygun bir biçimde- insan hakları, demokrasi ve laiklik gibi temaları da söylemine eklemiş olan bir DİSK'in varlığından söz etmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the transformation of CRWU (Confederation of Revolutionary Worker?s Union), one of the most important actors of the political life in Turkey, in the context of its position in the political area and political relations. That this transformation is a combination of internal and external factors is one of the basic arguments of this thesis.Having gained strength after the 2nd World War, beginning from the 1970s the unionist movement had lost its ground due to the fact that the global economic system was inclined to neoliberal policies as a consequence of the crisis. In this context, though the development of the unionist movement in Turkey corresponds with this general scenery, the transition to the neoliberal policies had eventuated after the 12th September coup. CRWU, that had been liquidated after the coup, had to confront the political crisis and problem of organization that were being experienced by the Left when it re-acquired its legal status in 1992.One of the most salient aspects of the CRWU?s transformation had materialized with regard to its relation with politics. Currently, distinct from pre-1980 period, it is possible to mention that CRWU articulated themes such as human rights, democracy and secularism to its discourse in addition to a deficient emphasis on class in accordance with the political conjuncture particularly in 1990s.