Türk eğitim tarihinde Yeni Öğretmen dergisi (1953–1958)
The Journal of 'Yeni Öğretmen' in Turkish education history (1953-1958)
  1. Tez No: 744829
  2. Yazar: MAZLUM KESLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMAGÜL DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Education and Training, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Yeni Öğretmen, 1 Aralık 1953 tarihinden 1 Mart 1958 tarihine kadar aylık olarak yayımlanmış mesleki bir dergidir. 12. sayısına kadar Ankara'da yayınlanan Yeni Öğretmen, daha sonra Kasım 1954'ten itibaren İstanbul'da yayın hayatına devam etmiştir. Derginin kurucusu eğitimci, yazar ve şair kişiliği ile bilinen Mehmet Necati Öngay'dır. Derginin sahibi ve mesul müdürü ise Pakize Öngay'dır. Dergi, yayımlandığı süre boyunca zaman zaman ekonomik sorunlar yaşamış; bazı sayılarını iki veya üç aylık yayımlamak zorunda kalmıştır. Eğitim alanı ile ilgili bir meslek dergisi olarak Yeni Öğretmen, eğitimcilerin dert, dilek ve davalarının bir temsilcisi olarak kendisini ifade etmiştir. Müfettiş, akademisyen, öğretmen ve öğretmen adaylarının görüşlerinin yer aldığı metinlerde zengin bir içerik gözlenmektedir. Eğitimin pedagojik boyutu, öğretim ilke ve yöntemleri, hayat boyu öğrenme, eğitimcilerin özlük hakları ve ekonomik sorunları, mesleki çalışmalar, öğretmen okullarının durumu ve aday öğretmenler, sendikal faaliyetler, köy enstitülerinin durumu, köy okulu ve öğretmenlerinin sorunları gibi konuların dergi içerisinde geniş olarak yer aldığı görülmektedir. Dergi, özellikle öğretmenlerin özlük hakları ile ilgili konularda kamuoyu oluşturmaya çalışmıştır. Bu bağlamda dergi, Nisan 1957 yılından sonra Türkiye Öğretmen Dernekleri Milli Federasyonu'nun (TÖDMF) fikir organı olarak yayın hayatına devam edeceği duyurmuş ve ortak hareket etme kararı almışlardır. Bu iş birliğinden sonra Türkiye Öğretmen Dernekleri Milli Federasyonu'nun etkinlikleri ile ilgili haberlere sıkça yer verilmiştir. Yeni Öğretmen'de eğitim içeriklerinin yanı sıra hikâye, masal, şiir, hatırat gibi edebi metinler ve sosyoloji, felsefe, folklor ve sanat ile ilgili metinlerin yer aldığı görülmektedir. Okuyucu görüşlerine de yer veren dergi, okuyucu anketleri adı altında sorular sorarak okuyucu kitlesi ile etkileşim içerisinde olmaya çalışmıştır. Bu çalışmada, Yeni Öğretmen'in Türk eğitim tarihi açısından katkılarına dikkat çekilerek, derginin eğitime bakışı değerlendirilecektir. Çalışmada birincil kaynak olarak Yeni Öğretmen Dergisi'nin, 1 Aralık 1953 ve 1 Mart 1958 tarihleri arasında yayımlanan sayıları kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Yeni Öğretmen is a professional journal, which published monthly from 1 December 1953 to 1 March 1958. Yeni Öğretmen, published in Ankara until its 12th issue, then continued its publication life in İstanbul, beginning from November 1954. The founder of the journal is Mehmet Necati Öngay, who is known for his personality as educator, author and poet. The owner and responsible manager of the journal is Pakize Öngay. The journal has experienced from time to time some economic difficulties during its publication, thus obliged to publish some issues in two or three months. As a journal, which is related to field of education, Yeni Öğretmen has expressed itself as a representative of the wishes, problems and the purposes of educators. It is observed a rich content in the texts that include the opinions of inspectors, academicians, teachers and teacher candidates. It is seen that the pedagogical dimension of education, principles and methods of teaching, lifelong learning, personal rights and economic problems of educators, Professional studies, the situation of teacher schools and candidate teachers, union activities, the situation of village institutes, the problems of village schools and teachers are widely involved in the journal. The journal has especially tried to mold public opinion on matters pertaining to personal rights of teachers. In this context, the journal has announced that it would continue its publication life as an opinion organ of the National Federation of Turkish Teachers' Associations (TODMF) after 1957 and then decided to act jointly. After this collaboration, it was frequently included the news about activities of the National Federation of Turkish Teachers' Associations. In addition to the educational content, it is seen that there are literary texts such as stories, fairy tales, poems, memoirs and texts related to sociology, philosophy, folklore and art in Yeni Öğretmen. The journal, which also gave place opinions of its readers, has tried to be in interaction with its audience by asking questions under the name of reader surveys. In this study, the contributions of Yeni Öğretmen to the history of Turkish education will be emphasized and the journal's perspective on education will be evaluated. In the study, the issues of Yeni Öğretmen, published between 1 December 1953 and 1 March 1958 will be used as the primary source.