'Finding out for yourself,' or Poets re-writing history: A selection of essays from the post-world War II American poetry
Tarihi yeniden yazan şairler: 2. Dünya Savaşı sonrası Amerikan şairlerinin denemelerinden seçmeler
  1. Tez No: 258451
  2. Yazar: ÖZGE ÖZBEK AKIMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ GÜMÜŞBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu tezde 2. Dünya Savaşı sonrası Amerikan şairlerinden Charles Olson, Robert Duncan, Robert Creeley, Edward Sanders, Susan Howe, Edward Dorn ve Amiri Baraka'nın eserlerinden bir seçki yapılarak şiir, siyaset ve dil arasındaki karmaşık ilişki belli bir tarih bilinci ve anlayışı bağlamında incelenmiştir. Bu anlayışa göre tarih bir süreç, bir eylemler bütünü olarak tanımlanır. Olayları anlamlandırmak, onlar arasında bağlantılar kurmak, anlatılar oluşturmak ve geçerliği mutlak sayılan gerçeklikleri sorgulamak bu tarih bilincine özgüdür. Bu anlamda tarih bir araştırma, soruşturma ve bulma sürecidir. Burada, şairi, daha doğrusu, bir araştırmacı ve tarihçi olan şairi bir değer ve ölçü konumuna getiren özelliği, algıya verdiği önemdir. Olson, Duncan, Creeley ve Sanders'ın burada incelenen denemeleri bu süreci yöntem olarak, Howe, Dorn ve Baraka ise örnekleme şeklinde irdelemektedirler. Şiir ve düzyazı farkı gözetmeden, her iki yazı/yaratı şeklini de?tarih için olduğu gibi?bir araştırma ve bulma süreci, bilinmezlikler yoluyla içsel bir bilme haline varış (gnosis) olarak algılamaktadırlar. Bu tezde ele alınan denemeler şiire ve şiirdeki siyasi ve tarihsel bilince dair bir kuram ve yöntem geliştirilebileceğini göstermektedir. Böylece kuram ve pratik arasındaki kategorik ayrım ortadan kalkarken tarih gözden geçirilerek yeniden yazılmaktadır.Tezin yöntemle ilgili bölümünde Olson'ın tarihe bakış açısından ve bunun şiire getirdiği anlayıştan yola çıkılmıştır. Duncan'ın dünya düzeni ve dil arasındaki bağlantıyı incelemesi, Creeley'nin bağlam kavramını hem siyaset hem de poetika çerçevesinde tanımlaması, Sanders'ın şairi bir gazeteci, bir ozan, bir yorumcu, bir kahin olarak nitelendirerek antik ve çağdaş dönemler arasındaki sürekliliği hatırlatması, ilk olarak Olson'ın şiirin gündemine getirdiği tartışmaları tamamlar. Bu görüşler ışığında Howe'un Mary Rowlandson, Dorn'un Shoshone kabilesi ve Baraka'nın (o zamanki adıyla LeRoi Jones'un) Amerikan siyahi müziği üzerine yaptıkları incelemelere bakıldığında tarihin bir yöntem olarak uygulandığı görülür. Bu tezde oluşturulan seçki, en son aşamada şiir, siyaset ve dil arasındaki ilişkiye dair bir harita ortaya çıkarmayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the relationship between politics, poetics and poetry through a selection of essays by seven major post-World War II American poets, namely, Charles Olson, Robert Duncan, Robert Creeley, Edward Sanders, Susan Howe, Edward Dorn and Amiri Baraka. In these essays, history is understood as a verb, in terms of human function and action. As a process and act of research, inquiry and finding out, history proposes a methodology which, as the poetry and poetics of these poets manifest, can be applied to poetry. In this sense, there is a connection between the poet and the historian and/or investigator. Here, the poet-historian serves as a measure and a value whereby the data/perception is recorded as fact, experience and knowledge. The poet-historian connects and gives meaning to facts in ways that resist the notions and (hi)stories commonly held to be valid and true. The essays discussed in this dissertation demonstrate a certain methodology that follows the etymological meaning of history, which is to find out, and thus, make use of history not only as content but also as methodology?a way of dealing with that content. Thus the categorical separation between theory and practice loses its significance.Here, Olson?s understanding of history is central. His ?extra-poetic? concerns such as history, philology, philosophy, geography, anthropology and politics broaden the field of poetry. Within this particular selection, however, other poets? visions are also crucial. In addition to Olson?s emphasis on the significance of methodology, Duncan?s discussion on the relationship between world order and language, Creeley?s elucidation of the context as pertaining to politics and poetry, Sanders? connecting the ancient and the contemporary in the person of the bard as investigator, interpreter, journalist and prophet are complementary. Looking at Howe?s investigation into the captivity narrative of Mary Rowlandson, Dorn?s into the Shoshoneans, Baraka?s (LeRoi Jones) into African American music through the criteria put forth in the aforementioned essays, a relationship between methodology and application can be seen; and a relationship between poetry, poetics and politics can be mapped.