Hareketli grafiklerin evrimi ve Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi için bir uygulama örneği
The evolution of motion graphics and sample artwork for Hacettepe University Fine Arts Faculty
  1. Tez No: 258450
  2. Yazar: BARIŞ ATİKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİLAY YURDAKUL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Günümüz kitlesel iletişiminin, teknolojinin de etkisiyle giderek daha fazla ?ekranlar? aracılığıyla gerçekleştiği kabul edilmektedir. Önce sinema ve hemen ardından televizyon yayıncılığı teknolojilerinin gelişimiyle, hareketli grafikler hayatımıza girmiş ve insanlar bilgi edinme, eğlenme, vakit geçirme gibi günlük ihtiyaçlarının çoğunu ekranlar aracılığıyla karşılamaya başlamıştır. Kitlesel iletişimin ekranlar aracılığıyla bu kadar yoğun biçimde yayılması nedeniyle grafik tasarımda da, ekrana özgü sınırlamalar ve zorunlulukların yanında yeni fırsatlar, olanaklar, değişimler ve hatta yeni kavramlar ortaya çıkmıştır. Bu değişimlerin en belirgin olanı ise hareket, ses ve zaman öğelerinin, grafik tasarımının temel ilkeleri haline gelmiş olmasıdır.Bu araştırmanın amacı, hareketli grafiklerin temel kavramları ve uygulama biçimleri hakkında tasarımcıya yol gösteren bir kaynak oluşturmaktır. Çalışmanın ilk bölümünde hareketli grafiklerin tanımı ve tarihsel gelişimi incelenmektedir. İkinci bölümde hareketli grafiklerin temel ilkeleri olan zaman, değişim, ses ve kurgu kavramlarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde hareketli grafiklerin üretiminde kullanılan farklı yöntemler ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise hareketli grafiklere doğrudan etki eden teknolojik araçlar incelenmiştir.Araştırmanın uygulama çalışmasının çözümlemesini içeren beşinci bölümde, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi için hazırlanan hareketli grafik çalışmasının temelini oluşturan kavram ve uygulama yöntemleri ele alınmıştır.Her geçen gün etki daha da artarak günlük hayatımızda etkin bir rol oynayan hareketli grafikler, gerek teknolojik gerekse kültürel gelişimlerine paralel olarak evrimini sürdürmektedir. Bu çalışma ile günümüzde giderek büyüyen bir yere ve öneme sahip olan hareketli grafiklerin sanatsal ve teknolojik açıdan evrimi, hem teorik hem de uygulama örnekleriyle incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
It?s a fact that today?s mass communication is mostly dominated by the ?screens?, thanks to the technology. First the cinema and than the television introduced the motion graphics to our daily lives, and people began to be entertained by and spend time with those screens and learn from them.Although mass communication which dominated by the screens has brought changes, limitations to the graphic design, it has also brought new opportunities, dimensions and even new concepts. Now, the motion, sound and time are the new basic elements of the graphic design.The purpose of this research is to constitute (provide) a written source of information for the designer about the basic concepts and production steps of motion graphics. In the first chapter, the definition and historical development of motion graphics are examined. In the second chapter, the basic principles of motion graphics (time, morphs, sound and editing concepts) are explored. In the third chapter, the different methods of the production stages of motion graphics are studied. In the fourth chapter, the technology and tools which directly effect the production of motion graphics are examined.The fifth chapter analyses the concepts and production stages of a motion graphic design project made for Hacettepe University Fine Arts Faculty.Day by day, with an accelerating speed, the motions graphics become more effective in our lives while evolving through the technological and cultural developments. With this work, it is targeted to emphasize the importance of the motion graphics, by analyzing its artistic and technological evolution with both theoretical and practical set of examples.