Çevresel koşullara maruz bırakılan semen lekelerinde DNA metilasyonu ile yaş tahmini
Age estimation by DNA methylation in semen stains exposed to environmental conditions
  1. Tez No: 876668
  2. Yazar: ZEHRA ABİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BÜLBÜL ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Biyoloji, Genetik, Forensic Medicine, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yaş tahmini, adli bilimler alanında kimliklendirmeye katkı sağlayan bir bulgudur. Failin, şüphelinin veya afet mağdurlarının tespitinde, yaşa bağlı değişecek cezai kararların alınmasında yararlanılır. Epigenetik üzerine yapılan araştırmalar ve özellikle DNA metilasyonu ile analizlerin kronolojik yaşa daha yakın sonuçlar vermesi sayesinde tahmini yaş panelleri geliştirilmeye açık hale gelmiştir. DNA metilasyonu ile yaş tahmin modeli kan, tükürük, semen gibi birçok vücut sıvısına uygulanabilirliği ile umut verici bir yöntemdir. Semen lekeleri, özellikle cinsel saldırılarda rastlanılan çeşitli kumaş yüzeylerine bulaşabilen, kendini temizleme veya delil yok etme isteğine bağlı olarak yıkanabilen biyolojik numunelerdir. Bu lekeler uzun süre bir ortamda beklemiş veya kan lekeleriyle karışmış halde bulunabilir. Bu çalışmada, İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa, Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü Ar-Ge laboratuvarında geliştirilen 12 CpG bölgesinin analizi ile oluşturulmuş semenden yaş tahmin modellerinin, semen lekelerinin çevresel koşullara maruz bırakılmasıyla test edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 22, 32 ve 44 yaşındaki 3 erkek bireyden semen örnekleri alınmıştır. Taze örnek analizi, DNA'nın UV'de bekletilmesi, PCR aşamasında hematin inhibitörü eklenmesi, farklı kumaşlarda semen lekelerinin 1 yıl bekletilmesi ve farklı sıcaklıklarda yıkanması gibi koşullar uygulandıktan sonra SNaPshot tabanlı yaş tahmini analizi gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak uygulanan koşullardan yaş tahminleri elde edilebilmiş ve bir örnek haricinde yaş tahminleri paneldeki sapma ile uyum göstermiştir. Bu sonuçlar semen örneklerinin dayanıklılığını ve panelin zarar görmüş biyolojik materyallere uygulanabilirliğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Age estimation is a finding that contributes to identification in the field of forensic science. It can be used to identify the perpetrator, suspect or disaster victims and to make criminal decisions that vary depending on age. Due to the research on epigenetics and especially DNA methylation analysis giving results closer to the chronological age, estimated age panels have become open to improvement. The age estimation model by DNA methylation is a promising method with its applicability to many body fluids such as blood, saliva and semen. Semen stains are biological samples that are encountered especially in sexual assaults, can be transmitted to various fabric surfaces, and can be washed depending on the desire to clean yourself or destroy evidence. These stains may have been left in an environment for a long time or may be mixed with blood stains. In this study, it was aimed to test the semen age estimation models created by analyzing 12 CpG regions developed in the R&D laboratory of Istanbul University- Cerrahpasa, Institute of Forensic Medicine and Forensic Sciences, by exposing semen stains to environmental conditions. In this study, semen samples were taken from 3 male individuals aged 22, 32 and 44 years old. SNaPshot-based age estimation analysis was carried out after applying conditions such as fresh sample analysis, keeping the DNA in UV, adding a hematin inhibitor in the PCR phase, keeping the semen stains on different fabrics for 1 year and washing them at different temperatures. Consequently, age estimations could be obtained from the applied conditions, and except for one example, the age estimations were consistent with a deviation in the panel. These results demonstrated the durability of semen samples and the applicability of the panel to damaged biological materials.