Mevlânâzâde'nin Hidâyetü'l-Hikme şerhi tahkik ve tahlil
Mevlanazade's commentary on Hidaya al Hikma edition critic and analysis
- Tez No: 258474
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 343
Özet
Ebheri'nin Hidayetü'l-Hikme adlı eseri İslam düşüncesindeki meşşai felsefenin en önemli eserlerinden biridir. İslam Felsefesini ana hatlarıyla anlatan bu eser asırlarca ders kitabı olarak okutulmasının yanında üzerine onlarca şerh ve haşiye yazılmıştır. Mevlânâzâde'nin Hidayetü'l-Hikme adlı şerhi de bu eserin ilk dönem şerhleri arasında yer almaktadır. Bu eser Hidayetü'l-Hikme'nin diğer bir şerhi olan Mübarekşah şerhini dikkate alarak kaleme alınmış olmasının yanında müellif- şarih arasındaki ilişkiyi gösteren bir metindir. Bu çalışmada Mevlânâzâde şerhinin tenkitli neşri de yapılmıştır. Hidayetü'l-Hikme'ye yazılmış şerh ve haşiyelerin tam bir listesi de verilmiştir. Bu çalışmayla günümüz İslam Felsefesi çalışmalarında Klasik dönem sonrası yazılan şerh ve haşiyelerin dikkate alınmasının önemi gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Abhari?s book named Hidaya al Hikma is one of the important text written in accordance with Peripatetic philosophy in İslamic Thought. This book containing İslamic Philosoph?s majer subjects has been read throught centuires. Mevlanazade?s commentary on Hidaya al Hikma is one of the early commentary written. This text considering Mübarekşah?s commentary on Hidaya al Hikma also points out relation between author and commentater. Edition of Mevlanazade?s commentary is presented in this study. List of commentaries and glosses of Hidaya al Hikma is given. This study aims to show value of commentaries and glosses written after clasiccal age in modern Islamic Philosophy studies.