Kişilerarası ilişkilerde, örgütte, toplumda güven ve işverenlerin güvene bakışını anlamaya yönelik bir araştırma
Trust in interpersonal relationships, in organization, in society and a study concerning the attitude of employers towards trust
- Tez No: 258506
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞİT ŞADİ CAN SARUHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Güven iyi işleyen sosyal bir sistemin en temel özelliğidir. Güven seviyesi yüksek toplumların aynı zamanda ekonomik refah seviyelerinin yüksek oluşu dikkat çekicidir. Özellikle siyasal ve ekonomik kurumların performansına bağlı olarak güven, bir toplumda yukarıdan aşağıya doğru bir gelişim izlemektedir. İşletmelerde de güven, yönetim felsefesi ve bu felsefeye bağlı olarak gerçekleştirilen faaliyet ve davranışlara paralel olarak yukarıdan başlamaktadır. Bu çalışmada güven teorik açıdan mikro ve makro boyutları ile birlikte incelenmiştir. İşverenlerin güvene bakışını anlamaya yönelik olarak yapılan araştırma sonucunda; işverenlerin diğer insanların fırsatçı olduğu ve adil davranmayacağı ve bu ülkede her şeyin güç ilişkileri içerisinde şekillendiğine dair genel bir anlayışı olduğu görülmektedir. İşverenlerin, basına, adalet sitemine ve siyasi kurumlara güveni son derece düşüktür ve geleceğe bakış açıları da oldukça karamsardır. Türkiye'de güven konusu acil bir şekilde üzerinde çalışılması gereken bir gündem maddesi olarak görülmediği müddetçe şüpheler ve kaygılar yükselmeye devam edecek ve giderek daha hoşgörüsüz, daha despot bir toplum haline geleceğiz.
Özet (Çeviri)
Trust is the main attribute of a well working social system. It is remarkable that societies with relative high levels of trust are societies having high levels of welfare. Depending especially on the performances of political and economic institutions, in a given society trust is usually following a top to bottom development. Even in managements we observe that trust is generated at the top of the organization parallel to the given management philosophy and related actions as well as behaviours of the managing body. The research aims to analyze the concept of trust theoretically both in its micro and macro aspects. As the conclusion of the study which was realized by the author in the field to point out the attitude of empoyers towards trust, it was found out that most of them are supporting the belief that human beings in general are opportunistic and unfair towards each other and generally evertyhing in this country is running in and for power relations. Employers seem to have a relatively low level of trust towards media, juristic system and political institutions and to be pessimistic regarding the future. The matter of trust in Turkey should be included into the agenda of research as soon as possible because rising doubts and fears may contribute in the future to the formation of a more intolerant and despotic society.