Seçmen tercihi bakımından aday imajı: Konya 2009 Yerel Seçimleri
Candidate image in terms of voter choice: Local Elections Konya 2009
- Tez No: 258514
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KALENDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 384
Özet
Modern dünya'daki gelişmeler demokratik bilinci geliştirmekte ve bireyselleşmeyi sağlamaktadır. Bu durum, seçmen tercihinin daha rasyonel kriterlere bağlı olmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla oy verme davranışı bakımından adaylar önemli bir etki unsuru olmaktadırlar. Adayın sahip olduğu imaj oy verme davranışını etkilemektedir.Aday imajı kriterleri belirgin değildir. Yer, zaman, siyasal kültür, toplumsal düzen ve mevcut şartlar bakımından farklılıklar gösterebilmektedir. Bu nedenle genel geçer aday imajı kriterlerini belirlemek zorlaşmaktadır.Bu çalışmanın amacı seçmenlerin oy verme davranışında etkili olan aday özelliklerinin belirlenmesidir. Bu nedenle çalışmada seçmen davranışlarında etkili olan aday özellikleri ile ilgili literatür taraması yapılmış ve bu kapsamda Konya seçmeninin aday imajı algıları araştırılmıştır. Faktör, One-Way ANOVA ve Independent Samples t- Test analizlerinin kullanıldığı bu araştırmada aday imajı bakımından altı faktör ortaya çıkmıştır. Bunlar görsellik, parti ve siyasal eğilim, konu ve güven oluşturma, sosyallik, hitabet ve yerellik faktörleridir. Araştırmada seçmenlerin oy verme davranışları bakımından en önemli faktörün konu ve güven oluşturma faktörü olduğu sonucuna varılmıştır. Görsellik faktörü ise en düşük öneme sahip aday imajı faktörü olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Changes in the Modern World are contributing to the development of democratic consciousness and to individualization. This results that the voter choice to be connected to more rational criteria. Therefore, in terms of voting behavior, candidates constitute a facto of significant impact. Candidate image effects voting behavior.Candidate image criteria are not clear. These criteria may vary according to terms of place, time, political culture, current conditions and social order. For this reason, determining general criterias of the candidate image becomes difficult.The aim of this study is to determine candidate characteristics that affected voting behavior. Therefore, at this study, first, the literatur relevant to candidate characteristics that affected voter behavior was reviewed and then, in this context, Voters? perceptions of candidate image in Konya were investigated. Factor analysis, One-Way ANOVA and Independent Samples t-Test analyses have been resulted in six factors as being significant in terms of candidate image. These are visuality, party affiliation and political trend, issue and confidence building, sociability, rhetoric and locality factors. The study has found that the most important factor related to voting behaviour has been the ?issue and confidence building factor?. On the other hand, the ?visuality factor? has emerged as the least important candidate image factor.