Masif ve özlü kaynak telleri ile birleştirilen çift-fazlı çeliklerin mekanik ve mikroyapı özellikleri
Properties of microstructural and mechanical of dual phase steel welded with massive and flux wire
  1. Tez No: 258559
  2. Yazar: FATİH HAYAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN UZUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmada, % 0.125C, % 0,71Mn, % 0,149Si ve % 0,013Ni kimyasal kompozisyonuna sahip 8 mm Grade A gemi çeliği, çift-fazlı çelik yapmak amacıyla kullanılmıştır. Grade A çeliği, çift-fazlı çeliğe ısı işlem yoluyla dönüştürülerek özlü ve masif teller kullanılarak gazaltı kaynak kabiliyeti incelenmiştir. Deneysel çalışmalar 2 aşamadan meydana gelmiştir:1. Aşama; Grade A çeliğine interkritik sıcaklıkta (A1-A3 arasında) üç farklı sıcaklıkta ve A3'ün üstündeki bir sıcaklıkta tavlanıp suda su verilmiştir. Esas numune ve ısıl işlem görmüş numuneler üzerinde mikroyapı, çekme, darbe (+25 oC, -25 oC ve -50 oC) ve mikrosertlik deneyleri uygulanmıştır. Ayrıca SEM çalışmaları ile çekme ve çentik darbe deneyi sonucu elde edilen numunelerin kırılma yüzeyleri incelenmiştir. Isıl işlem sıcaklığının artışıyla martensit hacim oranının artmış olduğu tespit edilmiştir.2. Aşama; Kaynak işlemi için Grade A (GA), ÇFGA-730 (% 18MHO), ÇFGA-760 (% 35MHO), ÇFGA-800 (% 55MHO) ve ÇFGA-900 (% 100MHO) kodlu numuneler kullanılmıştır. Kaynak işlemi için orijinal numune ve 4 farklı sıcaklıkta tavlanan numuneler seçilmiştir. Gazaltı kaynak yönteminde kullanılan masif ve özlü tellerin birbirlerine olan üstünlükleri, gemi sacı ve üretilen çift-fazlı çeliklerin kaynak kabiliyetleri araştırılmıştır. Bu nedenle kaynakla birleştirilmiş numunelere mikroyapı, mikrosertlik, darbe (+25 oC, -25 oC ve -50 oC), eğme ve çekme deneyleri uygulanmıştır. SEM çalışmaları ile çekme ve çentik darbe deneyi sonucu elde edilen kırılma yüzeyi yapıları ve kaynak kesit yüzeyleri incelenmiş ve EDX analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Grade A steel with a thickness of 8 mm of the chemical composition % 0.125C, % 0,71Mn, % 0,149Si and % 0,013Ni, is used in order to constitute dual-phased steel. Grade A steel is transformed into dual-phased steel by intercritical annealing and by using flux-core (flux-core wire with ceramic base) and massive wire, it?s MIG/MAG weldability is studied. The experimental procedures are constituted by 2 stages:1st Stage; Grade A ship steel is processed by heat treatment at intercritical temperature range (A1-A3 between) at three different heats and to a heat above A3. For that, microstructure, microhardness, impact strength (+25 oC, -25 oC ve -50 oC) and tensile tests are performed on the samples. The breaking surface structures, obtained by tensile and impact tests of SEM works, are examined.2nd Stage; For the welding process, samples of the codes Grade A (GA), ÇFGA-730 (% 18MHO), ÇFGA-760 (% 35MHO), ÇFGA-800 (% 55MHO) and ÇFGA-900 (% 100MHO) are used. For the welding process the original sample (Grade A) and samples, annealed at four different heats, are selected. The advantages of the massive and flux-core wires which are used at MIG/MAG welding method to each other are studied. For that, microhardness, microstructure, bending, impact strength (+25 oC, -25 oC ve -50 oC) and tensile tests are performed on the samples, which are attached by welding. The breaking surface structures, welding cut surfaces, obtained by tensile and impact tests of SEM works, are examined and the EDX analysis are performed.