Yeni deprem yönetmeliğinin (2007) 1975 yönetmeliğine göre getirdiği güvenlik artışının araştırılması
The research of the safety enhancement of the quake code 2007 in accordance with the quake code 1975
  1. Tez No: 258560
  2. Yazar: MURAT ÇOBAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Aktif bir deprem kuşağı üzerinde yer alan ülkemizde çok kısa denebilecek zaman aralıkları içerisinde yıkıcı depremler meydana gelmiştir. Bu yıkıcı depremler eski çağlardan beri büyük coğrafi değişikliklere ve zararlara sebep olmuştur. Özellikle son yüz yıl içerisinde meydana gelen yıkıcı depremlerden sonra yapı inşasına çeşitli kurallar getirilmeye çalışılmış ve bunlar afet yönetmelikleri şeklinde ortaya konulmuştur. Teknoloji geliştikçe ve depremlerden dolayı meydana gelen can ve mal kayıpları arttıkça bu yönetmelikler değiştirilmiştir. Bayındırlık ve İskan Bakanlığının kurulduğu günden beri ülkemizde sekiz adet deprem yönetmeliği yürürlüğe girmiş, bu yönetmeliklerin hepsi yürürlükte oldukları dönemde meydana gelen depremlerden sonra yetersiz kaldıkları anlaşılmış ve geliştirilmeye çalışılarak, değiştirilmişlerdir. Bu değişiklikler, yapıldıkları dönem içerisinde iyi çalışmalardır. Ancak günümüz bilgi ve teknolojisine göre eksik oldukları ortadadır ve sonu gelmeyecek bir değişim ile devam edecektir.Yapılan bu çalışmada da değişmekte olan bu yönetmeliklerden ikisi olan ABYYHY-1975 yönetmeliği ile TDY-2007 yönetmeliğini karşılaştırarak betonarme bir yapıdaki güvenlik artışı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our land which is on the active quake band , very destructive quakes occured in a very short durations. Those destructive quakes have maden some changes and damages on the geographic nature of the earth since the first ages. Particularly , in the last century , after some damaging quakes , there have been some researchs in bringing some regulations to the construction and has been published as ?disaster quake codes?. As the technology improves , since the inrement of the life loss in those quakes , those codes have been improved. Since the establishment of the ministry of publich Works , eight quake codes have been published in our country. Those eight codes have been found out inadequate after the past quakes in our land. Some technical changes have been made to be improved. Those changes can be thought efficient according to the terms. However with respect to the knowledge and technology, these codes are not satisfactory and codes will change infinitively.Although in this research, two different earthquake codes in change called ABYYHY-1975 earthquake code and TDY-2007 earthquake code ? were comparet and the safety increment in a frame was investigated.