Kırklareli Belediyesi ambalaj atıları yönetim planı
Management plan of package wastes for Kirklareli Municipalities
- Tez No: 258583
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASUDE ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
24.06.2007 tarih ve 26562 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği'nin ?Belediyelerce Alınacak Tedbirler? başlığı altında yer alan 8'nci maddesinde Belediyelerin ambalaj atığı yönetim planı hazırlaması gerektiği, aynı yönetmeliğin 32'nci maddesi 3'ncü fıkrasında bu planın nasıl yapılacağı konuları belirtilmiştir.Bu tezde yukarıda anılan yönetmelik gereği Kırklareli Belediye Başkanlığı tarafından ambalaj atıklarının ayrı toplanması, taşınması ve ayrıştırılması faaliyetlerine yönelik olarak yapılacak çalışmalar ile bu çalışmaların kimler tarafından, ne şekilde ve ne zaman yapılacağını gösteren ambalaj atığı yönetim planının hazırlanması çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
“Measures to be taken by the Municipalities”Under the heading the article 8 of Packaging Waste Control Regulation which is published and Entered into force in Resmi Gazete dated 24.06.2007 and numbered 26562 says Municipalities have to prepare the management plan of package wastes and 3rd paragraph of the article 32 about how to do this plan has been specified.In this thesis the preparation of the packaging wastes management plan has been working. The above mentioned regulations the need the packaging waste management plan shows how and when to do the packaging waste collection, transportation and decomposition, and who will do these works. The plan which has been prepared by the Kırklareli municipality and has been approved by the Ministry of Environment and Forestry.