Engelli dostu kent: Marmara Belediyeler Birliği açısından bir araştırma
Disability friendly-city: A research on the Union of Marmara Municipalities
- Tez No: 913997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Kent ve engellilik geçmişten bugüne kavranış biçimi değişim göstermiş iki olgudur. Günümüzde ise bu iki olgu iç içe bir yapı sergileyerek“engelli dostu kent”kavramını oluşturmaktadır. Bu tez çalışmasında yaygınlık kazanmış ölçütleri bulunmayan engelli dostu kent kavramının uygulama modeli için hem teorik çerçeve üzerinden hem de kendisine üye belediyelerinin gelişimine katkı sunmak amacıyla yapılanan Marmara Belediyeler Birliği'nin (MBB) engelli dostu kent kavramıyla ilişkilendirilebilecek çeşitli dokümanları üzerinden sergilediği yaklaşımın, gömülü teori araştırma yöntemiyle açığa çıkarılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, MBB'ye ait çeşitli dokümanlar Maxqda 2024 Nitel Analiz programı ile çözümlenmiş ve bu doğrultuda oluşan kod-teori modelinin, MBB'ye üye il belediyelerinin (Bilecik Belediyesi, Çanakkale Belediyesi, Edirne Belediyesi, Kırklareli Belediyesi, Yalova Belediyesi) 2020-2024 Stratejik Plan belgeleri ve 2020, 2021, 2022 ve 2023 yıllarına ait Faaliyet Raporları'na uygulanarak engelli dostu kent olma yönünden değerlendirilmiştir. Araştırmaya göre MBB dokümanları üzerinden oluşturulan kod-teori modelinin bileşenleri arasında doğrudan ve dolaylı olarak ilişkiler tespit edilerek her bir bileşenin bütüncül bir yaklaşım ile ele alınması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Kod-teori modelinin MBB'ye üye il belediyelerinin stratejik yönetim belgelerine uygulanması sonucunda ise belediyelerin engelli dostu kent kavramına yönelik amaç ve hedeflere yer vererek engelli dostu kent olma potansiyelleri bulunsa da faaliyet raporlarına göre uygulama noktasında eksiklikleri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The city and disability are two phenomena whose understanding has changed from the past to the present. Today, these two phenomena show an intertwined structure and constitute the concept of“Disability Friendly City”. The aim of this thesis is to reveal the approach of the Marmara Municipalities Union (MMU), which is organised to contribute to the development of its member municipalities, through various documents that can be related to the concept of disability-friendly city, using the grounded theory research method. In this context, various documents belonging to MMU were analysed with Maxqda 2024 qualitative analysis program and the code theory model formed in this direction was applied to the 2020-2024 strategic plan documents and annual reports of MMU member provincial municipalities (Bilecik Municipality, Çanakkale Municipality, Edirne Municipality, Kırklareli Municipality, Yalova Municipality) for the years 2020, 2021, 2022 and 2023 and evaluated in terms of being a disability-friendly city. According to the research, it was concluded that each component should be treated with a holistic approach by identifying direct and indirect relationships between the components of the Code Theory model created through the MMU documents. As a result of applying the code theory model to the strategic management documents of the provincial municipalities that are members of the MMU, it was found that although the municipalities have the potential to become a disability friendly city by including goals and objectives for the concept of a disability friendly city, they have deficiencies in terms of implementation according to their annual reports.