Zihinsel engelli çocukların annelerinin çocuk yetiştirme tutumları ile normal gelişim gösteren çocukların zihinsel engelli kardeşlerine yönelik davranışlarının incelenmesi
The study of child rearing attitudes of the mothers with mentally retarded children and behaviours of children with normal development to the mentally retarded sibling
- Tez No: 258595
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmada zihinsel engelli çocukların annelerinin çocuk yetiştirme tutumları ile normal gelişim gösteren çocukların zihinsel engelli kardeşlerine yönelik davranışlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Ankara il merkezinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı dokuz özel özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine devam eden, beş-on beş yaşları arasındaki doksan dört zihinsel engelli çocuğun anneleri ve bu çocukların dokuz-on yedi yaş arasındaki normal gelişim gösteren kardeşleri dâhil edilmiştir. Araştırmada ?Genel Bilgi Formu?, ?Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutumu Ölçeği (PARI)? ve ?Schaeffer Kardeş Davranışı Değerlendirme Ölçeği? kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims at elaborating the childcare attitudes of the mothers of the mentally disordered children and behaviors of the normally developing children against their mentally disordered siblings. The study included the mothers of the five to fifteen years old mentally disordered children as well as the nine to seventeen years old healthy siblings of such disordered children who attended nine private centers of special education and rehabilitation in the Centrum of Ankara, managed and controlled by the Ministry of National Education. The ?General Information Form?, ?Family Life and Childcare Attitude Scale (PARI)? and ?Schaeffer Sibling Behavior Rating Scale? were used in this study.