Tam geniş ve tam esas alt modüller
Strongly large and strongly essential submodules
- Tez No: 258608
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT HALICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm tezin amacını içermektedir.İkinci bölümde çalışma için gerekli olan ön bilgiler verilmektedir.Üçüncü bölümde esas alt modül tanımlanmakta ve esas alt modülün özellikleri incelenmektedir.Dördüncü bölüm esas alt modülün bir güçlendirmesi olan tam geniş alt modül ile ilgilidir.Beşinci bölümde esaslığın diğer bir güçlendirmesi olan tam esaslık kavramı üzerinde durulmaktadır.Altıncı bölümde tam genişlik ile tam esaslığın birbirinden farklı güçlendirmeler olduğunu gösteren örnekler verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters.The first chapter includes the purpose of the thesis.In the second chapter preparatory information that will be used later is given.In the third chapter essential submodule is defined and properties of essential submodule are investigated.The fourth chapter deals with strongly large submodule that makes strong the notion of essential submodule.The fifth chapter is concerned with strong essentiality that makes strong the notion of essentiality.In the sixth chapter, examples are given to show that strongly large submodules and strongly essential submodules are different from each other.