Devirli yükselen ve ?-yükselen modüller
Principally lifting and ?-lifting modules
  1. Tez No: 258607
  2. Yazar: HATİCE İNANKIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT HALICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, çalışma için gerekli olan ve daha sonra kullanılacak temel tanım ve özellikler verilmiştir. Üçüncü bölümde, yükselen modül tanımı ve sağladığı bazı özellikleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, devirli yükselen modüllerin genel özellikleri araştırılmıştır.Beşinci bölümde, ?- tümlenmiş modül ve ?-yükselen modüller yardımı ile ?-tam ve?-yarı tam halkaların bazı özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters.The first chapter is devoted to the introduction.In the second chapter, main definitions and properties which are necessary for later use are given.In the third chapter, the definition of a lifting module is given and some properties of lifting modules are studied.In the fourth chapter, general properties of principally lifting modules are investigated.In the fifth chapter, some characterizations of ?-semiperfect and ?-perfect rings are given in terms?-lifting and ?-supplemented modules.