Bleimann, Butzer ve Hahn operatörünün bazı özellikleri
Some properties of the Bleimann, Butzer and Hahn operator
  1. Tez No: 258609
  2. Yazar: DİLEK SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLEN TUNCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır.İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölümde, tez içinde kullanılacak temel kavramlar verilmiştir.Üçüncü bölümde, Önce C_{B}[0,?) uzayının bir alt uzayı olan H_{?} uzayı tanımlanıp Bleimann, Butzer ve Hahn operatör dizisinin H_{?} uzayındaki fonksiyonlar için [0,?) aralığında düzgün yakınsaklığı incelenmiştir. Daha sonra bu operatörün n ye göre monotonluğu bölünmüş farklar yardımıyla verilmiştir.Dördüncü bölümde, q- tamsayısına dayalı Bleimann, Butzer ve Hahn operatorlerinin tanımı verilip bu operatör dizisinin düzgün yakınsaklığı incelenmiştir, ayrıca yaklaşım hızı; önce fonksiyonun süreklilik modülü ile, ardından, Lipschitz tipli maksimal fonksiyonlar uzayındaki fonksiyonlar için hesaplanmıştır. Son olarak operatörün n ye göre monotonluğu verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters.The first chapter is devoted to the introduction.The second chapter, basic consepts which will be used in further chapters are given.In the third chapter, previously, H_{?} space which is a subspace of C_{B}[0,?) has been defined, later, uniform convergency of the sequence of Bleimann, Butzer and Hahn operators on [0,?) for those functions belonging to H_{?} space is investigated. Moreover monotonicity of BBH operator has been obtained with the help of divided differences.In the last chapter, the definition of Bleimann, Butzer ve Hahn operator based on q-integer has been given, moreover uniform convergency of the sequence of these operators has been examined, moreover, the rate of convergence has been calculated firstly, by means of modulus of continuity of the function and subsequently, for the functions in the space of Lipschitz type maximal functions. Finally monotonicity of the operator with respect to n has been given.