Kompleks uzay formlarında holomorfik helisler
Holomorphic helices in a complex space form
- Tez No: 258614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJAT EKMEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Beş bölümden oluşan bu tezin birinci bölümü genel bir değerlendirmeye, ikinci bölümü ise temel tanım ve kavramlara ayrılmıştır.Üçüncü bölümde; çalışmanın ilerleyen kısımları için temel teşkil etmesi düşünülerek Kompleks manifoldlar, Hermit manifoldları ve Kahler manifoldlarına ilişkin temel kavramlar, teoremler ve sonuçlar verilmiştir.Dördüncü bölümde; kompleks torsiyon ve kompleks uzay formalarında holomorfik helisin tanımları verilmiştir. Ayrıca holomorfik helislerle ilgili önermeler ve teoremler incelenmiştir.Beşinci bölümde ise üçüncü meretebeden bir helisin kompleks torsiyonunun ikinci ve üçüncü mertebeden diferensiyelleri incelenmiş ve bunlarla ilgili sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis consist of five chapters, in the of which a general overview and in the second one fundemental concepts were given.In the third chapter; fundemental concepts, theorems and results about Complex manifols, Hermit manifold and Kahler Manifolds which are indispensable for the subsequent parts of the work were given.In The fourth chapter; definitions of complex torsion and holomorphic helix in a complex space form were given. Also propositions and theorems about the holomorphic helix were studiedAnd in the fifth chapter; second and third differantion of complex torsion of a helix of order three were studied and results about that were given.