Galile uzaylarında hareketlerin geometrisi
The geometry of motions in the Galilean spaces
- Tez No: 258613
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAYLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölümde, ileri bölümlerde gerekli olan temel tanım, kavram ve özelikler verilmiştir.Üçüncü bölümde, Galile düzleminde hareketler verilmiştir.Dördüncü bölümde, G?-Galile uzayında hareketler ve homotetik hareketler incelenmiş ve bu hareketlerle ilgili teoremler verilmiştir.Son bölümde ise Galile hareketleri, G?³ pseudo - Galile uzayına ve G?? pseudo -Galile uzayına genelleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters.The first chapter is devoted to the introduction.The second chapter, some basic definitions, concepts and definitions which are needed in the further chapters are given.In the third chapter, motions on Galilean plane are given.In the fourth chapter, motions on G? Galilean spaces and homothetic motions are investigated. Some theorems related of motions are given.In the last chapter, Galilean motions are generalized to G?³ pseudo -Galilean space and G?? pseudo -Galilean spaces.