Büyük ek boyutların çarpıştırıcılarda ve düşük enerjilerde incelenmesi
Investigation of the large extra dimensions at colliders and low energies
  1. Tez No: 258642
  2. Yazar: SALİH CEM İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SATIMIŞ ATAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada Arkani-Hamed, Dimoupolos, Dvali (ADD) ile Randall-Sundrum (RS) ek boyut modellerinin fenomolojisi LEP ve LHC için çalışılmıştır. Çalışmanın ilk bölümlerinde maddeler arasındaki etkileşimleri tanımlayan iki temel teori, Standart Model ile Genel Rölativite Teorisi özetlenmiştir. Daha sonra Kaluza-Klein teorisi, hiyerarşi problemi ve Kaluza-Klein gravitonları hakkında bilgi verilerek madde-graviton etkileşme köşeleri elde edilmiştir. Sonraki kısımda büyük ek boyutları içeren ADD modeli ve kıvrık ek boyutları içeren RS modeli kısaca anlatılmıştır. Ek boyutların LEP'te bozunumuna olası katkıları araştırılmıştır. LHC'de foton-foton etkileşmesinden kaynaklanan iki lepton son durumlu ayrık süreci, s-kanalından gelen KK graviton katkıları da göz önüne alınarak tartışılmıştır. Son olarak, foton-foton etkileşmesiyle ek boyut parametreleri için elde edilen duyarlılığın LEP ve Tevatrondan elde edilen duyarlılıktan daha iyi olabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work, phenomenology of extra dimensions has been studied at LEP and LHC for the Arkani-Hamed, Dimopoulos and Dvali (ADD) model and the Randal-Sundrum (RS) model. In the firs part, two fundamental theories which describe the interactions between matter, the Standard Model and the General Relativity have been summarized. Then, information about Kaluza-Klein gravitons and hierarchy problem has been given. Interaction vertices of matter and Kaluza-Klein graviton have been discussed to some extent. In the next part, ADD model of large extra dimensions and RS model of warped extra dimensions have been reviewed. Possible contributions of the extra dimensions to physics at LEP have been investigated via the decay width of Z boson . Photon-induced two lepton exclusive final states at the LHC has been discussed including KK gravitons into the s-channel. Finally, it has been shown that the sensitivity of the photon induced process to model parameters can be improved compared to LEP and Tevatron sensitivity.