İstanbul ili yeşil alanlarında zararlı akar (acarina) türlerinin tanımı, yayılışı, önemli türün populasyon yoğunluğu ve doğal düşmanları üzerinde araştırmalar
Determination of harmful mite species distribution, population density and natural enemies of the most important species of green areas in Istanbul
  1. Tez No: 258749
  2. Yazar: AYŞE SIDDIKA ÖZAYDIN YEŞİLAYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
2006-2008 yılları arasında İstanbul park ve bahçelerinden toplanan çok yıllık, çalımsı süs ve kültür bitkilerinden 1200 örnekleme yapılmıştır. Bu surveyler sonucunda 51 bitki türünün akarla bulaşık olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada20 familyaya ait toplam 54 akar türü belirlenmiştir. Bu türlerden 7'si Türkiye için ilk kayıttır. Eotetranychus libocedri McGregor (Tetranychidae), Cheletomimus berlesei Oudemans (Cheyletidae), Agistemus collyerae Gonzalz, Mediolata chanti Gonzalez, Eryngiopus tauricus Kuznetzov (Stigmaeidae), Raphignathus gracilis Rack (Raphignathidae), Brachytydeus mali Oudemans (Tydeidae) türleri, Türkiye akar faunası için yeni kayıt niteliğindedir. Ayrıca çalışmamız sonucunda, Arctoseius sp. (Ascidae), Triophytydeus sp. (Edbakerellidae), Bakerdania sp. (Pygmephoridae) Pyemotes sp. (Pyemotidae) Eupodes sp. (Eupodidae) Tarsonemus sp. (Tarsonemidae), Platytetranychus sp. (Tetranychidae.) ve Neophyllobius sp. (Camerobiidae) tespit edilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında Cupressus arizonica Green üzerinde zararlı olan Pentamerismus oregonensis McGregor (Acari; Tenuipalpidae)'in populasyon değişimi ile ilgili 2006 -2008 yıllarında çalışmalar yapılmıştır. Her iki yılda da ergin çıkışının Nisan ayında başladığı, populasyon yoğunluğunun değişimi ile ilgili üç parkta (Dostlar parkı, Halkalı Ziraat Okulu ve Özgürlük parkı) yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda da genellikle Ağustos ve Ekim aylarında ortalama yoğunluk değerinin en yüksek seviyeye çıktığı belirlenmiştir. Çalışma süresince faydalı ve nötr akar familyasına ait 39 tür ve Coccinellidae familyasından 9 tür belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This resarch was carried out to determine harmful mite species and their natural enemies on decidious trees, conifer and shrubs in recreation areas of İstanbul province in 2006-2008. A total 1200 plant samples collected from 51 plant species were infected by mites. 54 mite species belonging 20 families were identified. 7 of these species were first records for Turkish fauna. The species which were new records for Turkey are Eotetranychus libocedri McGregor (Tetranychidae), Cheletomimus berlesei Oudemans (Cheyletidae), Agistemus collyerae Gonzalz, Mediolata chanti Gonzalez, Eryngiopus tauricus Kuznetzov (Stigmaeidae), Raphignathus gracilis Rack (Raphignathidae), in addition Arctoseius sp. (Ascidae), Triophytydeus sp. (Edbakerellidae), Bakerdania sp. (Pygmephoridae), Pyemotes sp. (Pyemotidae), Eupodes sp. (Eupodidae), Tarsonemus sp. (Tarsonemidae), Platytetranychus sp.(Tetranychidae) and Neophyllobius sp (Camerobiidae) are thought new records for Turkey and mite fauna.In the second part of the study, the population development of Pentamerismus oregonensis McGregor (Acari; Tenuipalpidae) which is harmful to Cupressus arizonica Green was studied in 2006-2008. The population of P. oregonensis started to increase in April and reached to the highest densities in August or October. During the studies it was determined that 36 predacious and nötr species and nine species belonging to Coccinellidae.