İnsektisitlere dirençli Myzus persicae (sulzer) (Hemiptera:Aphididae) popülasyonlarında asetilkolinesteraz geni ve sodyum kanalı geninde meydana gelen mutasyonların incelenmesi
Investigation of mutations in acetylcholinesterase and sodium channel genes of resistant populations of Myzus persicae (sulzer) (Hemiptera:Aphididae)
  1. Tez No: 258748
  2. Yazar: SELCAN ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. OKTAY GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Yeşil şeftali yaprakbiti, Myzus persicae (Sulzer), Türkiye'de önemli bir zararlıdır. İnsektisitlerin yaygın olarak kullanımı, organofosforlular, karbamatlılar ve piretroidleri kapsayan pek çok kimyasal gruba karşı direnç gelişimine neden olmuştur. Organik fosforlular ve piretroidlere karşı oluşan direnç genellikle asetilkolinesteraz ve para tip sodyum kanalı proteininde oluşan mutasyonların bir sonucudur. Bu çalışmada Türkiye'nin üç farklı bölgesinden M. persicae populasyonları toplanarak insektisit direnç mekanizmalarının karakterizasyonu yapılmaya çalışılmıştır. Karboksilesteraz aktivitesi (E4 ya da FE4), insensitif asetilkolinesteraz ve insensitif sodyum kanalını (knockdown direnci, kdr) kapsayan direnç mekanizmalarının varlığını saptamak amacıyla biyokimyasal analizler, DNA temelli tanımlama teknikleri ve biyoassayler kullanılmıştır. Moleküler çalışmalar restriksiyon fragmenti uzunluk polimorfizmi (PCR-RFLP) analizini kullanarak MACE (modifiye asetilkolinesteraz) ve kdr fenotipleriyle ilişkili nokta mutasyonlarının saptanmasını kapsamaktadır. Elde edilen veriler değerlendirildiğinde M. persicae popoülasyonlarının MACE ve kdr direnç tipinden en az birini kullanarak karbamatlı, organik fosforlu ve/veya piretroidli ilaçlara karşı duyarsızlaştıkları belirlenmiştir. Ankara popülasyonlarında önemli düzeyde direnç durumu saptanmazken Antalya ve Mersin çevresinden toplanan popülasyonlarda hem karboksilesteraz aktiviteleri ve bioassay sonuçları hem de moleküler çalışmalar birlikte değerlendirildiğinde oldukça yüksek direnç oranlarına sahip oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The peach potato aphid, Myzus persicae (Sulzer), is an important pest species in Turkey. Extensive use of insecticides has led to the selection of resistance to most chemical classes including organophosphates, carbamates and pyrethroids. Resistance to organophosphates and pyrethroids is often the result of mutations in the acetylcholinesterase and para type sodium channel protein, respectively. In this study several populations of M. persicae were collected from three different regions of Turkey in order to characterize insecticide resistance mechanisms. A combination of biochemical, DNA-based diagnostics and bioassays was used to assess the presence of three insecticide resistance mechanisms: carboxylesterase activity (E4 or FE4), insensitive acetylcholinesterase and insensitive sodium channels (knockdown resistance, kdr). Molecular work includes determination of point mutations associated with MACE (modified acetylcholinesterase) and kdr phenotypes using restriction fragment length polymorphism analysis (PCR-RFLP). According to the data obtained from this study it has been determined that M. persicae populations became insensitive to carbamates, organophosphates and pirethroids which is associated with MACE and kdr resistance phenotypes. When the carboxylesterase activities, bioassays and molecular results analyzed together significant resistance hasn?t been detected in the populations from Ankara. In contrast a high resistance levels were detected in the populations from Antalya and Mersin.