Hassas uygulamalı tarım teknolojilerinin üretim ekonomisi ve ülkemizdeki bazı tarımsal ürünlerin üretiminde kullanılabilme olanakları
The production economics of precision farming and its possible application for some agricultural crops in turkey
- Tez No: 258757
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UFUK TÜRKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmanın hedefi hassas tarım teknolojileri kullanımının getirebileceği ekonomik potansiyeli ülkemizde bu alanda yatırım yapacak işletmeler ve çiftçiler için ortaya koymaktır. Bu çalışmada; hassas tarım teknolojileri uygulamasının, 2002-2008 yılları arasındaki dönemde, değişik alan büyüklüğü ve girdi miktarları için maliyetleri kısmi bütçeleme metodu yardımıyla incelenerek İç Anadolu Bölgesinde buğday, Güneydoğu Anadolu'da pamuk ve Çukurova' da mısır bitkileri için ekonomik olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Buna yönelik minimum gübre, ilaç ve tohum kullanımıyla elde edilecek tasarruf ile verimden elde edilen gelir hassas tarım yatırım maliyetleriyle karşılaştırılarak ekonomik alan büyüklükleri ile birlikte ortaya konmuştur. Bu dönemde, Avro (?) kuru ve girdi maliyetlerindeki değişime bağlı olarak, hassas tarım yatırım şartlarının değiştiği ve yatırımın bazı yıllarda daha cazip olduğu, son yıllarda, girdi fiyatlarındaki artışa rağmen, teknoloji fiyatlarının azalması, HT yatırımının daha cazip hale geldiği tespit edilmiştir. Ayrıca, tarladaki değişkenliğe bağlı olarak + % 5, + % 10, + % 20, + % 50 değişkenlik aralığı içinde duyarlık analizi yapılmıştır. Kombine sistemde, 2008 yılı için 100 ha'lık alanda, İç Anadolu Bölgesinde buğday üretiminde % 16,41 'lik denge verim artışıyla, Güneydoğu Anadolu'da pamuk üretiminde % 3,96'lik denge verim artışıyla ve Çukurova'da mısır üretiminde % 4,01'lik denge verim artışıyla hassas tarım maliyetinin karşılanabileceği sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to reveal the economic potential of the possible implication of precision farming tecnologies for farmer and enterprises which will invest this area in Turkey. It was aimed that whether the application of precision farming in different field scala and farm input level is ecomical or not in winter wheat grown in Central Anatolia, cotton in Southern Anatolia and grain corn in Çukurova region by using partial budgetting method with examining the variable costs in the period of the years between 2002-2008 in this study . It was disclosed that the revenue obtained from yield and the minimum saving from fertilizer, pesticide and seeds have been compared with precision farming initial costs in order to cover the investment together with economical field sizes. In this period, depending on the variation of the input costs and exchange rate of Euro, it was ascertained that investment conditions of precision farming were changed and investment was attractive in some years and also, in recent years, whereas input prices have increased and technology prices have decreased, the investment of precision farming have become attractive. Moreover, depending on the variability on field, sensitive analysis was made in + % 5, + % 10, + % 20, + % 50 variable intervals. It is concluded from this study that the costs of precision farming can be covered by 16,41% yield incerase in winter wheat production in Central Anatolia, 3,96% yield increase in grain cotton in Southern Anatolia, 4,01% yield increase in grain corn in Çukurova in combine systems for 100 ha field size in 2008.